Praktyczne i funkcjonalne łóżeczko dla dziecka

Wybór łóżeczka dla dziecka nie powinien być decyzją przypadkową i dokonaną pospiesznie. Jest to bowiem mebel, który będzie służył dziecku przez długie lata, a noworodek spędzi w nim większą część pierwszego roku życia. Rodzice powinni z uwagą zapoznać się z możliwościami i parametrami łóżeczek oferowanych przez producentów i wybrać opcję, która z ich punktu widzenia okaże się najbardziej korzystna.

 

Czego potrzebuje noworodek?

Najważniejszy z punktu widzenia malucha będzie wygodny materac. Nie warto oszczędzać na tym elemencie, bo ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka i kształtowanie jego kręgosłupa. Odziedziczony po starszym rodzeństwie lub złej jakości może wyrządzić poważne szkody. Do najczęściej polecanych należą materace wykonane z atestowanego lateksu lub włókna kokosowego. Lateks to materiał trwały, a jednocześnie elastyczny, dzięki temu dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, nie ulegając przy tym odkształceniom. Warto postawić na materiał, który pozwala na swobodny przepływ powietrza. To ważny czynnik, bo dzięki temu, że materac oddycha, skóra dziecka mniej się poci. Trzeba wziąć pod uwagę również specyficzne potrzeby malucha – jeśli mamy do czynienia z małym alergikiem konieczny będzie wybór materaca, posiadającego właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybiczne.

 

Oczekiwania starszego dziecka

Wraz z mijającymi miesiącami i latami zmieniają się potrzeby malucha. Łóżeczko nie będzie wyłącznie miejscem do spania, ale stanie się też przestrzenią pierwszych aktywności – siedzenia i wstawania. Dlatego ważne jest, by posiadało stabilną konstrukcję, wytrzymałe dno i solidne szczebelki, za które malec nie raz będzie energicznie szarpał.

Wybór określonego modelu to również inwestycja na przyszłość, łóżeczko może bowiem posłużyć również starszemu dziecku. Większe łóżeczko, o wymiarach 140x70 cm może z powodzeniem zostać przekształcone w wygodny tapczanik. Jeśli kupujemy je, mając takie plany, koniecznie musimy zwrócić uwagę na możliwość wymontowania szczebelków lub usunięcia całego boku. Umożliwi to maluchowi swobodne korzystanie z łóżeczka, kiedy będzie już samodzielnie chodzić. Usunięcie całego boku bywa wskazywane jako bardziej korzystne, bo pozwala uniknąć problemu obluzowujących się szczebli, co często jest efektem ubocznym ich częstego wkładania i wyjmowania.

 

Ułatwienia dla rodziców

Kwestie ważne dla rodziców nie powinny pozostać bez wpływu na wybór modelu łóżeczka. Jeśli mieszkanie lub pokój dziecięcy są niewielkie, może pojawić się problem z przechowywaniem rzeczy dziecka i potrzebnych akcesoriów. Wówczas korzystnym rozwiązaniem będzie dodatkowa szuflada, w którą producenci coraz częściej wyposażają łóżeczka. Wśród dodatkowych akcesoriów możliwych do nabycia znajdują się też przewijaki, które można swobodnie nakładać na łóżeczko i łatwo je również zdemontować. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom można uniknąć zakupu dodatkowych mebli, co pozwoli zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i przestrzeń.

W pierwszych miesiącach życia dziecka rodzice z pewnością docenią również możliwość regulowania wysokości dna. Najwyższe ustawienie będzie z pewnością wygodniejsze podczas częstego pochylania się nad noworodkiem.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria