Nie tylko łóżeczko dla malucha – czyli jak wybrać materac?

Wyprawka dla niemowlaka zawiera szereg niezbędnych akcesoriów, jednym z nich jest łóżeczko, które ma zapewnić nowo narodzonemu dziecku komfortowy sen. Jednak jego integralna część to również materac, który rodzice powinni wybierać z wielką starannością i uwagą. To on ma bezpośrednią styczność ze skórą malucha i źle dobrany może wyrządzić wiele szkody.

 

Materac nowy czy używany?

Nie warto oszczędzać na tym elemencie – wiele dzieci dziedziczy łóżeczko po starszym rodzeństwie i jest to z pewnością dla rodziców duża oszczędność. O ile drewniana rama, jeśli nie jest uszkodzona, może z powodzeniem służyć kolejnemu maluchowi, to materac powinien być nowy. Używany może posiadać odkształcenia, które mogą negatywnie wpłynąć na kręgosłup malucha i skutkować wadami postawy. Noworodek spędza w pozycji leżącej większą część doby, sposób w jaki śpi, naturalnie wpływa na kształt materaca. Z pozoru niewielki ciężar dziecka najbardziej oddziałuje na strukturę i formę materacy wykonanych z pianki poliuretanowej. O ile dla jednego dziecka powstałe niewielkie zagłębienia będą wygodne, to już kolejny maluch może nie czuć się komfortowo.

 

Materac przewiewny i antyalergiczny

Musimy wziąć pod uwagę, że noworodek większą część doby spędza w swoim łóżeczku, dlatego tak ważne jest, by materac, na którym śpi, nie powodował uczuleń i był wykonany z przepuszczających powietrze materiałów. Ma to wpływ szczególnie na skórę dziecka, przeciwdziałając zmianom alergicznym czy nadmiernemu poceniu się, które może skutkować powstaniem potówek. Część dostępnych materacy, stworzonych z myślą o dziecięcych łóżeczkach, przez producenta zostało określonych jako „antyalergiczne” – nie jest to wyłącznie chwyt marketingowy, ale pod nazwą tą kryje się specjalne wnętrze, które nie jest środowiskiem przyjaznym dla alergenów - roztoczy lub grzybów. Jeśli wiemy, że dziecko jest na nie uczulone, wart spróbować takiego rozwiązania, by nie pogłębiać dolegliwości.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w łóżeczku wpływa na samopoczucie malucha i ułatwia oddychanie podczas snu. Warto zwrócić uwagę na budowę łóżeczka i nieosłonięte szczebelki, które ułatwią przepływ powietrza, ale również na rodzaj materaca, który nieustannie ma kontakt ze skórą dziecka. Polecane są szczególnie lateksowe lub wypełnione łuską gryki – materiały te nie nagrzewają się od temperatury ciała, a ich dodatkową zaletą jest znajdujący się w środku system kanalików umożliwiający swobodny przepływ powietrza.

Oprócz wymienionych materacy o specjalnych właściwościach rodzice mają do wyboru szereg innych możliwości. Materace kokosowe, z pianki termo elastycznej, materace sprężynowe, to kolejne propozycje, które również mają swoje zalety i których wybór trzeba wcześniej rozważyć.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria