Życie na małej powierzchni. Moda na małe domy

Era wielkich rezydencji już się skończyła – ogłosili jakiś czas temu badacze trendów. Jak twierdzą, moda na duże domy skończyła się wraz z wielkim kryzysem finansowym. Choć w Polsce nigdy nie mieliśmy tak wyraźnego trendu jak w USA, także do nas docierają trendy minimalistyczne. W skrajnym przypadku mamy do czynienia z ruchem tiny houses, czyli tak zwanych mikro domków. Co to jest? Są to odrębne jednostki mieszkalne o wielkości niekiedy nawet kilkunastu metrów, zwykle mają nie więcej niż trzydzieści, czyli tyle co przeciętna kawalerka. Och zaletą są nie tylko niskie koszty inwestycji i fakt, że taki domek można postawić na działce rekreacyjnej, co dodatkowo jest dużym ułatwieniem. Miłośnicy małych domków często zaznaczają, że chcą wyłączyć się z rozbuchanej konsumpcji, ważna jest dla nich ekologia i bliskość natury.

Oczywiście mikro domek to wariant ekstremalny, ale rozsądne ograniczanie przestrzeni wchodzi już do głównego nurtu. Przestajemy budować domy z myślą o tym, że kiedyś zamieszkają w nich nasze dorosłe dzieci wraz z rodzinami, bo w erze mobilnych społeczeństw tego typu dalekosiężne plany nie mają sensu. W dodatku zarówno udowa jak i późniejsza eksploatacja dużych budynków wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się projekty domów małych oraz średniej wielkości. Okazuje się, że przy funkcjonalnym zaprojektowaniu wnętrza rodzina spokojnie pomieści się na przestrzeni kilkudziesięciu metrów. To też dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują dużych przestrzeni, bo żyją samotnie lub w dwie osoby, a jednocześnie chcą korzystać ze wszystkich uroków domu jednorodzinnego.
W portfolio KB Projekt, znanego biura architektonicznego znajdziemy wiele interesujących propozycji małych domów – od naprawdę niewielkich, przeznaczonych raczej dla singla, po realizacje rodzinne, choć nadal o dość skromnej powierzchni.

Projekty małych domów od KB Projekt
Projekt domu Czajków to oryginalne rozwiązanie – dom całoroczny, którego powierzchnia jest mniejsza od powierzchni niejednego domu rekreacyjnego. Dom ten ma zaledwie pięćdziesiąt osiem metrów kwadratowych. Dzięki temu doskonale sprawdzi się nawet na małej i wąskiej działce. To ekonomiczne rozwiązanie nie tylko na etapie budowy - zwarta bryła oraz konstrukcja dachu i dwie kondygnacje sprawiają, że dom ten jest energooszczędny, a więc ma niskie koszty eksploatacji. Na parterze znajduje się część dzienna, czyli salon i kuchnia, są tu także pomieszczenia gospodarcze oraz łazienka. Część prywatną usytuowano na poddaszu. Znajdują się tam dwa pokoje oaz łazienka. Dzięki obecności dwóch sypialni dom ten sprawdzi się jako mieszkanie dla rodziny, choć można też tę przestrzeń zaaranżować inaczej, na przykład jedno z pomieszczeń traktując jak gabinet. Warto podkreślić, że dom ten utrzymany jest w neutralnej stylistyce, dzięki czemu dobrze wpisze się w każde otoczenie, a jego wygląd jest ponadczasowy. To ekonomiczne rozwiązanie dla tych, którym zależy, by niskie koszty nie oznaczały rezygnacji z walorów estetycznych budynku oraz komfortu życia.

Projekt domu SZAKŁAK to propozycja dla miłośników prostoty i naturalności. Bezpretensjonalny i klasyczny, dobrze pasuje do każdego otoczenia. Dwuspadowy dach i smukłe kolumny przed wejściem to klasyka, jednak udało się tu uniknąć wyraźnie historycznych stylizacji, dzięki czemu nie ma wątpliwości, że to nowoczesna architektura. Jest to przykład zabudowy bliźniaczej, co dodatkowo przekłada się na niższe koszty inwestycji. {Powierzchnia użytkowa jednego segmentu to niespełna osiemdziesiąt metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach. Dzięki temu ten projekt to dobra propozycja np. dla bliskiej rodziny, która chce mieszkać blisko, nie rezygnując jednak z prywatności. W każdym z segmentów parter to część dzienna z salonem, kuchnią i pomieszczeniami gospodarczymi. Na drugiej kondygnacji zaplanowano natomiast dwie sypialnie oraz łazienkę. Niewielka garderoba ułatwia organizację przechowywania w domu, co przy niewielkiej powierzchni jest szczególnie istotne.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria