Czego nie może zabraknąć w dziecięcym łóżeczku, a co jest w nim zbędne?

Na dziecięcą wyprawkę składa się szereg przedmiotów, które rodzice kompletują jeszcze przed przyjściem malucha na świat. Łóżeczko jest bez wątpienia jednym z bardziej absorbujących zakupów. Określony model, zdrowy materac, dodatkowe wyposażenie... szczegółów wpływających na komfort dziecka jest wiele, warto więc starannie wybrać te przedmioty i dodatki, które faktycznie będą służyć maluchowi.

 

Łóżeczko przede wszystkim do spania

Nie można zapominać, że dziecko potrzebuje przede wszystkim komfortowej przestrzeni do odpoczynku. Przez pierwsze miesiące życia sen jest dla niego najważniejszy, dlatego rodzice powinni skupić się na wyborze odpowiedniego dla potrzeb dziecka materaca. Wysoka jakość, odpowiednia twardość i elastyczność są bardzo ważne, bo w przypadku maluchów powinniśmy zrezygnować z tradycyjnej pościeli – noworodek może spać w rożku lub śpiworku. Poduszki i kołderka nie są wskazane, bo mogą stanowić zagrożenie dla dziecka, utrudniając prawidłowe oddychanie. Z tego względów warto zrezygnować również z pluszowych zabawek wkładanych do łóżeczka i pozostawianych tam w trakcie snu. Lepiej, by w odpowiednim momencie rodzice zabierali z łóżeczka wszystkie zbędne przedmioty.

 

Ochraniacze i baldachimy

Ochraniacze na łóżeczko mają swoich przeciwników i zwolenników. Z jednej strony nie zapewniają tak dobrej cyrkulacji powietrza jak odsłonięte szczebelki, z drugiej część rodziców decyduje się na ich zakup ze względów bezpieczeństwa. Ich obawy dotyczą najczęściej możliwych stłuczeń lub włożenia przez dziecko rączki czy nóżki pomiędzy szczebelki. Z tym zakupem można jednak poczekać kilka miesięcy, ryzyko w przypadku noworodka jest bowiem znikome.

Baldachimy to bez wątpienia bardzo estetyczny dodatek i ten czynnik często przekonuje rodziców do zakupu. Nie są niezbędne, ale posiadają również kilka praktycznych zastosowań - jeśli dziecięce łóżeczko znajduje się w miejscu nasłonecznionym lub w przeciągu, baldachim będzie dla dziecka ochroną.

 

Zabawki i karuzele

Przed zakupem zabawki należy sprawdzić, czy posiada odpowiednie atesty i dla dzieci w jakim wielu jest przeznaczona. Warto by rodzice nadzorowali pierwsze zabawy i raczej pokazywali maluchowi zabawki, niż zostawiali je w łóżeczku. Wtulenie się w maskotkę podczas snu może stać się przyczyną problemów z oddychaniem. Należy wziąć również pod uwagę, że pluszaki jako źródło roztoczy mogą źle wpływać na zdrowie małych alergików.

Karuzela zawieszana nad łóżeczkiem to kolejny pomysł, jak urozmaicić dziecięcy kącik. Poruszające się przedmioty będą dla malucha atrakcją, już dwumiesięczne dziecko na pewno wykaże zainteresowanie nowym przedmiotem, który dodatkowo będzie stymulował jego rozwój.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria