Jak kaloryfery przekazują ciepło?

Podstawową funkcją kaloryferów jest przekazanie do pomieszczeń ciepła, które napływa do nich z wodą krążącą w całej instalacji grzewczej. Skuteczność systemu cieplnego będzie zależeć głównie od sposobu przekazywania ciepła przez wybrane do wnętrza mieszkania bądź domu grzejniki. Najpopularniejsze rozwiązania to konwekcja oraz promieniowanie, z których jeden zawsze przeważa w określonym typie grzejników.

Sposób, w jaki grzejniki oddają ciepło do wnętrza, zasadniczo wpływa na komfort panujący w ogrzewanych pomieszczeniach. Bardzo ważne jest zatem właściwe dobranie grzejników pod kątem metody oddawania przez nie ciepła. Konwekcja bądź promieniowanie, każda z tych opcji posiada swoje plusy i minusy. Należy jednak wiedzieć, że w każdym systemie grzewczym oba te rozwiązania występują razem, tak więc każdy kaloryfer ogrzewa pomieszczenie przez konwekcję i przez promieniowanie jednocześnie. To dopiero ich udział w ogólnej ilości oddawanego ciepła jest inny, w zależności od zastosowanego systemu ogrzewania. Czynnikiem decydującym o tym, która metoda przekazywania ciepła przeważy w określonym rodzaju grzejnika, jest jego konstrukcja.

Promieniowanie
Ta metoda przekazywania ciepła przez kaloryfer działa tak, że urządzenie oddaje ciepło, które jako promieniowanie podczerwone swobodnie przechodzi przez powietrze, ogrzewając je w minimalnym stopniu oraz zostając przejęte przez rzeczy znajdujące się w pomieszczeniu oraz jego ściany. Trzeba zaznaczyć, że ogrzewaniu promieniowemu nie towarzyszą w zasadzie żadne ruchy powietrza w pokoju, co będzie świetnym rozwiązanie dla alergików. Wadą systemu jest np. nierównomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu, która maleje wraz ze wzrostem odległości od grzejnika. W przeciwieństwie do konwektorów, promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy zużyciu dokładnie tej samej ilości energii.

Konwekcja
Metoda konwekcyjna to w skrócie ruch powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie opierające się na systemie konwekcyjnym będzie ogrzewało otaczające go powietrze. Wszystko to oznacza, że ciepłe powietrze, jako lżejsze będzie unosić się, a na jego miejsce napłynie od dołu chłodniejsze. Ciepło odbierane jest od urządzenia przez powietrze, które opływa jego ścianki, a po ogrzaniu, unosi się do góry. Tak właśnie powstaje ruch powietrza, który rozchodząc się w pomieszczeniu, nagrzewa ściany oraz wszystkie znajdujące się w nim rzeczy. Tym sposobem zapewniamy równomierne rozchodzenie się ciepła po ogrzewanym pomieszczeniu, jednak jego rozkład nie jest do końca jednolity. Oznacza to, że będą występować miejsca cieplejsze oraz chłodniejsze. Należy też podkreślić, że krążące powietrze nosi ze sobą kurz i inne zanieczyszczenia, które niekorzystnie działają na osoby cierpiące na alergie.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria