Jakie wybrać oświetlenie do kuchni?

Kuchnia to serce każdego domu, dlatego powinniśmy zadbać o jej właściwe urządzenie oraz oświetlenie. Jest to miejsce, gdzie spędzamy większość naszego czasu, przygotowujemy tam rano śniadanie, po południu obiad i deser, a na wieczór kolację. To miejsce na rozmowy, picie porannej kawy, rozgrzewającej herbaty czy też wina z przyjaciółmi. Aby nasze napoje oraz posiłki były właściwie i dobrze przygotowane bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie, które usprawni naszą pracę oraz nada klimat naszej kuchni. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym kierować się przy wyborze oświetlenia do kuchni. Zapraszam do lektury!

Oświetlnie w nowoczesnej kuchni!
Coraz modniejsze stają się funkcyjne oraz nowoczesne kuchnie, które są odpowiednio oświetlone. Przede wszystkim w małych kuchniach doskonale sprawdzają się większe ilości świateł punktowych oraz lamp, które mają za zadanie tworzyć odpowiedni nastrój w pomieszczeniu. Odchodzi się od wielkich żyrandoli oraz lamp sufitowych. W związku z tym warto się zastanowić nad zamontowaniem sobie tuż nad kuchennym blatem roboczym ledowego lub halogenowego oświetlenia w odległości co 40 do 70 centymetrów. Tutaj znaczenie ma to, jak bardzo jasne jest nasze pomieszczenie, ile oraz jakiej wielkości okna się w nim znajdują. Możemy być jednak pewni, że tego rodzaju oświetlenie zapewni nam lepsze warunki do pracy. Nie możemy zapomnieć również o tym, że oświetlenie w kuchnie przede wszystkim powinno być bezpieczne. A to oznacza, że nasze lampy powinny być odporne na kontakt z wodą, a także nie powinniśmy się poparzyć od żarówki. Lampy wiszące na przykład nad stołem, wyspą czy blatem mogą służyć w naszym pomieszczeniu jako punktowe źródło światła, co sprawi, że nasza kuchnia będzie wyglądała bardziej nowocześnie. 

Czym się kierować przy wyborze oświetlenia do kuchni?
Warto tutaj powołać się na opinie projektantów wnętrz, którzy radzą, aby w kuchni dokonać połączenia trzech rodzajów oświetlenia. Jest to oświetlenie punktowe, o którym było wspomniane wyżej, czyli po prostu lampy, które są skierowane w dane miejsca (mogą one być ledowe, halogenowe), które dzięki temu ułatwiają nam przygotowanie posiłków w kuchni. Drugim rodzajem oświetlenie jest oświetlenie ogólne, które daje nam światło z centralnego miejsca na suficie, jest ono bardzo przydatne podczas sprzątania kuchni, mycia naczyń czy odmrażania lodówki. Na końcu warto do tego dodać także oświetlenie dekoracyjne, takie jak klimatyczne kinkiety lub lampki na szafkach, ponieważ w ten sposób uda nam się stworzyć odpowiedni, przyjemny klimat oraz nadać pewien charakter naszej kuchni. 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria