Dlaczego warto wybrać chromowany grzejnik do łazienki?

Chromowane grzejniki łazienkowe przykuwają wzrok swoją zimną elegancją. Z pewnością wyróżniają się na tle klasycznych, białych modeli. Czy chromowany grzejnik to dobry wybór do łazienki? Postaramy się dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest chrom?
Chrom to twardy i błyszczący metal, który zajmuje 24 miejsce w okresowym układzie pierwiastków. Jednak nie jest tak, jak wyobraża sobie część z nas. Grzejniki chromowane nie są wykonane z chromu, przynajmniej nie w całości. Chrom, jako surowiec nie jest odpowiedni do produkcji grzejników. Jest po prostu zbyt twardy i kruchy, aby można go było kształtować w taki sam sposób, jak stal, aluminium lub dowolny ze stopów powszechnie stosowanych w budownictwie. Jednak jego gładkość i odporność na korozję sprawiają, że idealnie nadaje się do stosowania w stopach metali lub jako powłoka zewnętrzna do produktów wykonanych z innych metali. Kiedy zatem mówimy o chromowanych grzejnikach, mamy na myśli urządzenia grzewcze pokryte warstwą chromu.

Jak działa chromowanie?
Chromowanie to technika gromadzenia cienkiej warstwy chromu na zewnętrznych powierzchniach metalu lub tworzywa sztucznego. Chromowane grzejniki łazienkowe wykonane są ze stopu stali z warstwą chromu na powierzchni. Technika chromowania jest złożonym procesem przemysłowym. Warstwa chromu nie jest nakładana na grzejnik ręcznie. Producenci grzejników używają chemicznej elektrolizy. Stalowy grzejnik i arkusz chromu są zawieszone w specjalnym roztworze soli i przymocowane do baterii. Utworzony obwód elektryczny wypiera dodatnio naładowane jony chromu z arkusza chromu i przyciąga je do ujemnie naładowanego korpusu grzejnika. W krótkim czasie w wyniku tego procesu na powierzchni grzejnika tworzy się równomierna warstwa chromu. Chromowanie jest szeroko stosowane w przemyśle, ponieważ zapobiega korozji i nadaje produktom twarde, gładkie i błyszczące wykończenie.

Jaka jest różnica między chromem i stalą nierdzewną?
Stal nierdzewna ma więcej wspólnego z chromem, niż mogłoby się wydawać. Chromowany grzejnik i grzejnik ze stali nierdzewnej są w rzeczywistości wykonane z tych samych materiałów, ponieważ stal nierdzewna jest stopem utworzonym przez połączenie chromu z żelazem, niklem, krzemem i innymi metalami. Podstawową różnicą między chromem i stalą nierdzewną jest sposób użycia chromu. W chromowanych grzejnikach wykorzystuje się chrom, jako warstwę zewnętrzną - barierę przed korozją i uszkodzeniem powierzchni. Główną zaletą stali nierdzewnej jest jej trwałość. Chromowane przedmioty są zdecydowanie bardziej podatne na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Pod względem estetycznym, chrom może osiągnąć wyższy połysk, niż stal nierdzewna, ale stal nierdzewna jest łatwiejsza do polerowania.

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria