Dom parterowy – jak znaleźć idealny projekt?

Rośnie popularność domów parterowych. Jeszcze dekadę temu osoby decydujące się na wybudowanie własnego domu zwykle wybierały wariant piętrowy, często jeszcze z użytkowym poddaszem. Ostatnio można natomiast odnotować większe zainteresowanie projektami domów parterowych. Obecnie znajdziemy bogaty ich wybór w portfolio każdej znaczącej pracowni architektonicznej, na przykład w katalogu znajdującym się na stronie biura architektonicznego KB Projekt.

Skąd rosnąca popularność tego typu rozwiązań? Nakłada się na to kilka czynników. Przede wszystkim coraz częściej decydujemy się na domu o mniejszej powierzchni niż jeszcze kilkanaście lat temu. Z jednej strony to efekt rosnących kosztów budowy oraz wciąż żywej pamięci o skutkach zbyt wysokich kredytów. Z drugiej strony widoczny jest też wpływ filozofii minimalizmu – dziś w dobrym tonie jest myślenie ekologiczne i samoograniczanie. Skromniejszy dom, szczególnie gdy jest tzw. domem pasywnym, do tego dobrze wkomponowany w krajobraz i wykonany z użyciem jak największej liczby naturalnych lokalnych materiałów – dziś to czymś takim możemy pochwalić się wśród znajomych. Zrobi to większe wrażenie niż ogromna willa.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz częściej domy budują osoby, które nie planują dużej rodziny lub single, często też są to pary, których dzieci już dorosły. Z perspektywy całego życia parterowy dom to dla pary idealne rozwiązanie. Szczególnie, że z wiekiem schody mogą być elementem problematycznym i utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Kolejny czynnik to wielkość działki – sporo osób wybiera działki obszerniejsze, co pozwala na zagospodarowanie większej przestrzeni na jednym poziomie.

Jak wygląda dobrze zaprojektowany dom parterowy?
Wybierając projekt domu parterowego, przede wszystkim musimy zastanowić się nad jego powierzchnią oraz liczbą pomieszczeń, jakie są nam potrzebne. W ofercie pracowni architektonicznych takich jak KB Projekt znajdziemy projekty domów, których powierzchnia zaczyna się już od kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Mało? Dla osób przyzwyczajonych do obszernych rezydencji na pewno. Warto jednak zaznaczyć, że coraz popularniejsze robią się tzw. mikro domki – z angielskiego nazywane tiny houses. Niektóre są wielkości kawalerki, pozwalają jednak cieszyć się wszelkimi atutami mieszkania w odrębnym domu – przede wszystkim ciszą, spokojem i własną przestrzenią wokół, a jednocześnie są dość tanie.

Z takiej perspektywy dom o powierzchni np. 80 metrów kwadratowych, taki jak Projekt domu GROSZKÓW jest całkiem spory. Idealnie sprawdzi się w przypadku pary lub nawet niewielkiej rodziny. W proponowanym układzie posiada pokój dzienny z jadalnią oraz trzy niewielkie sypialnie, w tym jedna z garderobą. Oczywiście pokoje te można zagospodarować inaczej, na przykład urządzając w jednym z nich gabinet. Z racji tradycyjnego wyglądu stylizowanego nieco na styl dworkowy projekt ten wpasuje się dobrze w bardzo różne otoczenie. Będzie dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie prostotę i klasykę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na etapie prac nad projektem zmienić nieco układ pomieszczeń, na przykład łącząc jedną z sypialni z pokojem dziennym, by uzyskać dużą, otwartą przestrzeń.

Oczywiście w ofercie biura architektonicznego KB Projekt znajdziemy też domy parterowe o zdecydowanie większej powierzchni. Oliwnik DM-662 to dom o zupełnie innym charakterze niż projekt opisywany wyżej. Przede wszystkim jest znacznie większy, bo zajmuje powierzchnię 126 metrów kwadratowych. Charakteryzuje się nowoczesną, geometryczna bryłą o cechach modernistycznych. Idealnie wpisze się w zieleń krajobrazu. Interesująca, choć prosta elewacja może nabrać unikalnego charakteru dzięki wyborowi kolorystyki. W środku znajdziemy natomiast funkcjonalnie zaaranżowaną przestrzeń z dużym pokojem dziennym połączonym z jadalnią i kuchnią, przy czym kuchnię można też łatwo oddzielić, tworząc osobne pomieszczenie. Trzy obszerne sypialnie sprawiają, że dom ten nadaje się także dla większej rodziny. Dzięki dużym oknom w środku jest jasno, a funkcjonalnie zaprojektowane ciągi komunikacyjne pozwalają optymalnie wykorzystać każdą część wnętrza.

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria