Ważne elementy instalacji elektrycznej: rodzielnica, puszki i obwody elektryczne

Charakterystyka wybranych elementów instalacji elektrycznej
Na temat niektórych elementów instalacji elektrycznej wiedzę powinien posiadać nie tylko elektryk ją wykonujący, ale też zwyczajny użytkownik. Podstawowe informacje oraz świadomość, co w instalacji elektrycznej pełni kluczowe funkcje, pozwolą na lepiej przemyślany wybór konkretnych rozwiązań w instalacji oraz na orientowanie się w niej na elementarnym poziomie (zatem również najbardziej proste sterowanie lub likwidowanie najpospolitszych awarii związanych na przykład z przepięciem).

Rozdzielnica
Pierwszym kluczowym elementem instalacji, o którym należy wspomnieć, jest rozdzielnica, czyli tablica rozdzielcza. Jest to swoiste centrum instalacji elektrycznej, ponieważ zawiera w sobie moduły umożliwiające sterowanie obwodami elektrycznymi (poprzez ich łączenie, rozdział itd.). Swoje funkcje sprawuje w połączeniu z modularnymi elementami takimi jak bezpieczniki, wyłączniki różnicowoprądowe, liczniki energii, sterownikami i regulatorami. Jak widać, rozdzielnica elektryczna może być urządzeniem bardzo rozbudowanym, posiadającym dużą liczbę modułów i funkcji (zabezpieczeń, możliwości sterowania). Może też ona być znacząco prostsza. W domowej instalacji elektrycznej nie są raczej potrzebne „najwyższe” modele, oferujące niezwykle rozbudowaną funkcjonalność. Zazwyczaj do zastosowań domowych stosuje się rozdzielnice elektryczne posiadające około 20-30 modułów, natomiast przy kupnie warto uwzględnić przyszłą potencjalną rozbudowę sieci elektrycznej o nowe elementy – dlatego lepiej kupić rozdzielnicę zapewniającą więcej miejsc na moduły, niż jest to bezwzględnie konieczne w momencie zakupu – właśnie z myślą o przyszłej rozbudowie.

Zabezpieczenia
Bardzo ważne w instalacji elektrycznej są zabezpieczenia. Do kluczowych zaliczyć można zabezpieczenia nadmiarowoprądowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe. Te pierwsze zabezpieczą obwód w wypadku wystąpienia przeciążenia lub zwarcia w obwodzie. Ich brak lub niesprawność poskutkuje popłynięciem przez obwód prądu o zbyt wysokim natężeniu (na przykład w wyniku zwarcia), który może uszkodzić instalację elektryczną. Drugi typ zabezpieczeń jest bardzo ważny nie tylko dla urządzeń, ale też dla ludzi – chroni użytkowników instalacji elektrycznej przed porażeniem prądem. Jego zasada działania w uproszczeniu polega na rozłączaniu obwodu w sytuacji, kiedy różnica prądu wpływającego i prądu wypływającego nie będzie równa zero – jest to sytuacja patologiczna, powstająca na przykład, kiedy do obwodu niechcący podłączony zostanie człowiek. Wyłączniki różnicowoprądowe mają różne typy – główne chronią instalacje elektryczną przed pożarem, natomiast te zabezpieczające poszczególne obwody chronią użytkowników przed porażeniem prądem elektrycznym.
Na koniec warto przypomnieć, że na bezpieczeństwo instalacji wpływa też to, czy obwody poprowadzone zostały zgodnie z rekomendacjami co do typów pomieszczeń. W pomieszczeniach suchych co do zasady przewody kładzie się pod tynkiem lub w tynku, natomiast w pomieszczeniach suchych – na wierzchu ścian.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria