Czy oświetlenie mieszkania wpływa na wzrok?

Dużo osób ma problemy ze wzrokiem. Z roku na rok przybywa amatorów okularów, ale nikt tak naprawdę nie zastanawia się, dlaczego wzrok się psuje. Jednym z głównych czynników, który wpływa na wzrok jest oświetlenie. Jeśli pomieszczenie w którym przebywamy ma za dużo lub za mało światła - możemy sobie uszkodzić wzrok. Jak liczyć lumeny i jak oświetlić pomieszczenie? O tym dowiecie się poniżej!

Obserwuj kolor światła

Barwa światła ma ogromne znaczenie dla naszych oczu. Jeśli żarówka świeci na żółto lub pomarańczowo, a do tego ma dużą moc - możemy uszkodzić sobie wzrok. Każde opakowanie żarówki ma wyszczególnione miejsce na informację o ilości lumenów i barwie światła. Należy pamiętać, że jeśli chcemy mieć w pomieszczeniu żółte (ciepłe) światło, to powinniśmy zainwestować w świetlówki kompaktowe, które mają niewielką moc, ale sporą ilość lumenów.

Zbyt duża ilość lumenów

Na jeden metr kwadratowy powinno przypadać maksymalnie 50 lumenów. Jeśli jest mniej, po prostu gorzej widzimy, a jeśli dużo więcej - nasze oczy bardzo się męczą. Może zastosowanie większej żarówki daje lepszy efekt, ale zazwyczaj nie wpływa to na nasze zdrowie pozytywnie. I zwierząt także.

Planując wymianę oświetlenia w domu lub mieszkaniu warto obliczyć powierzchnię poszczególnych pomieszczeń i zagwarantować im tyle lumenów, ile potrzebują. Wzrok powinien być priorytetowy dla każdego człowieka, dlatego warto o niego zadbać stosując w domu odpowiednie światło.

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria