Łóżeczko dla noworodka – siła detali

Wybór łóżeczka, które będzie spełniło wszystkie potrzeby dziecka jest sporym wyzwaniem, szczególnie wiele uwagi muszą poświęcić tej kwestii młodzi rodzice. Niemowlak potrzebuje troski i opieki, a odpowiednio dobrane łóżeczko wpłynie zarówno na komfort rodziców, jak i zapewni bezpieczeństwo maleństwu. Potrzeby są nieco inne, niż w przypadku starszych dzieci, dlatego nie warto ulegać wyłącznie pierwszemu estetycznemu odczuciu, ale kierować się również względami praktycznymi.

 

Szczegóły, o które należy zadbać

Możliwości wyboru jest mnóstwo i łatwo ulec reklamie lub pierwszemu wrażeniu. Kolory, kształty, dodatkowe funkcje – tym wszystkim chcą przyciągnąć naszą uwagę producenci. Większość dostępnych łóżeczek ma wymiary 60x120 cm oraz 70x140 cm, podstawową opcją, na którą muszą zwrócić uwagę rodzice, jest też regulacja położenia dna. Najlepiej by miało ono dwa-trzy możliwe ustawienia, co znacznie zwiększy komfort pochylających się nad noworodkiem rodziców, a starszemu dziecku zapewni większe bezpieczeństwo.

Wybierając łóżeczko warto zwrócić uwagę na detale jego wykonania. Podczas zakupów nietrudno zignorować te kwestie, ale lata użytkowania łóżeczka na pewno udowodnią rodzicom, że dbałość o szczegóły jest kluczowa dla komfortu i bezpieczeństwa dziecka. Największą uwagę powinniśmy przywiązywać do szczebelków. Ich stabilność nie pozwoli noworodkowi wypaść z łóżeczka, nawet podczas gwałtowniejszych ruchów. To, że łóżeczko na początku jest zbyt duże dla niemowlaka, nie oznacza, że dziecko będzie spało bez ruchu, wyłącznie w jednej jego części.

Nie mniej ważny dla rozwoju małego dziecka jest materac, który wybierzemy. Nie zawsze stanowi on komplet z wybranym wcześniej łóżeczkiem, dlatego kwestia ta wymaga następnej decyzji i dodatkowego zaangażowania rodziców. Po raz kolejny priorytetem powinno być bezpieczeństwo dziecka – wybór twardszego materaca zmniejszy ryzyko, że noworodek zapadnie się i odwróci główkę, co może prowadzić do problemów z oddychaniem. Zaburzenia oddechu są szczególnie niebezpieczne dla maleństwa, a oddychanie wydychanym przez siebie powietrzem bardzo często jest uznawane za możliwą przyczynę zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

 

Akcesoria do dziecięcego łóżeczka

Dodatkowe wyposażenie, które możemy wybrać podczas zakupu łóżeczka, jest często sprawą dyskusyjną. Zabawki czy kolejne poduszki, również te przywiązywane do boków łóżeczka, stanowią bez wątpienia jego urozmaicenie, ale warto zastanowić się, czy wszystkie będą potrzebne noworodkowi. Dodatkowe przedmioty mogą bowiem stanowić dodatkowe zagrożenie poprzez ograniczenie dopływu tlenu. Warto pozwolić, by łóżeczko dziecięce było przewiewne, ochraniacze na szczebelki mają z pewnością swoje plusy, ale przez część specjalistów nie są polecane. Podstawowe wyposażenie dziecięcego łóżeczka to materac i prześcieradło (najlepiej by było ono na gumce), przydatny może okazać się również pokrowiec antybakteryjny lub zatrzymujący wilgoć.

Jeśli chcemy urozmaicić dziecku czas i nieco zmienić wygląd prostego łóżeczka, możemy zdecydować się na powieszenie nad nim specjalnej kolorowej karuzeli. Jedynym warunkiem jest tutaj jej stabilne mocowanie.

Wielu rodziców decyduje się również na baldachim nad dziecięcym łóżeczkiem. To rozwiązanie bardzo efektowne, ze względu na zdrowie noworodka nie można jednak zapomnieć o jego regularnym praniu.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria