Instalacja elektryczna w domu - co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o instalacji elektrycznej w domu?
Są takie elementy domu, nad którymi mało kto i mało kiedy się zastanawia. Prawdopodobnie jednym z nich jest instalacja elektryczna – każdy oczekuje, że będzie ona działać niezawodnie, ale poświęca się jej niewiele uwagi. Żeby faktycznie sprawowała ona właściwie swoją funkcję i nie sprawiała żadnych problemów, lepiej wcześniej poświęcić kilka chwil na zdobycie informacji, które umożliwą podjęcie właściwych decyzji co do kupna osprzętu instalacji elektrycznej. W takim razie, co warto wiedzieć o poszczególnych elementach instalacji elektrycznej?

Uwagi dotyczące rozdzielnicy
Jeśli chodzi o rozdzielnicę, to do wyboru są modele natynkowe oraz podtynkowe. Te pierwsze będę na ścianie wisieć, te drugie – będą w niej schowane. Wybór rozdzielnicy jest związany z potrzebami danej instalacji elektrycznej. Im większy stopień skomplikowania i rozbudowania instalacji elektrycznej, tym więcej modułów powinna zawierać w sobie rodzielnica. Tablice rozdzielcze do zastosowań domowych zazwyczaj będą miały ok. 20-30 modułów; warto pamiętać, że lepiej kupować rozdzielnicę „z zapasem”, to znaczy o odpowiednio większej niż wskazywałoby na to aktualne zapotrzebowanie liczbie modułów, z myślą o przyszłej ewentualnej rozbudowie.

Uwagi dotyczące gniazdek elektrycznych
Zastanawiając się nad wyborem gniazdek elektrycznych nie powinno się ograniczać do czysto estetycznego aspektu. Gniazda elektryczne różnią się od siebie przede wszystkim stopniem ochrony przed wodą – i to ze względu na ten parametr powinny być dobierane do konkretnych pomieszczeń. Dlatego w łazience odpowiednim rozwiązaniem będzie zamontowanie gniazdek bryzgoszczelnych, które zapobiegną dostaniu się do instalacji elektrycznej wody i tym samym powstaniu awarii. Zamontowanie gniazd o podwyższonym stopniu ochrony przed wodą można też rozważyć w kuchni, jeśli mają one się znajdować w bliskim sąsiedztwie zlewu. Poza parametrem wodoszczelności, pamiętać należy jeszcze o dwóch cechach gniazdek: posiadanie lub nieposiadanie uziemienia oraz znamionowe natężenie prądu. Jeśli chodzi o kwestię pierwszą, warto wybierać gniazdka z uziemieniem – zapewnią one większe bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych, które posiadają wtyczkę umożliwiającą podpięcie ich do takiego styku ochronnego (oczywiście pozostałe urządzenia również można do takich gniazdek wpinać). Wysokoprądowe gniazdka warto wybrać z myślą o podłączeniu specyficznych urządzeń wysokich mocy, przede wszystkim pralek, kuchenek elektrycznych, podgrzewaczy wody itp.

Uwagi dotyczące zabezpieczeń
Na koniec warto przypomnieć o zabezpieczeniach sieci elektrycznej. Obwody trzeba zabezpieczyć stosownymi wyłącznikami nadprądowymi, a w rozdzielnicy powinny zostać zamontowane zabezpieczenia przeciw przepięciom, przeciw przeciążeniom i przeciw porażeniu prądem elektrycznym. Warto też zadbać o stworzenie osobnych obwodów elektrycznych dla urządzeń wysokich mocy (jak to już było wspomniane, jest to na przykład kuchenka elektryczna). Wszystkie te zabezpieczenia zwiększą niezawodność sieci i zapobiegną wielu dalekosiężnym skutkom pomniejszych awarii

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria