Grzejniki na poddasze

Typ kaloryfera, jaki zostanie zamontowany w pomieszczeniach na poddaszu, będzie zależeć głównie od wysokości ścianki kolankowej, na której najczęściej urządzenia takie zostają umieszczone. Na poddaszu ciepło generują najczęściej klasyczne grzejniki płytowe, jednak z tej racji, że jest to dość specyficzna przestrzeń, znajdziemy również wiele innych, ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań. W tekście radzimy, jaki kaloryfer wybrać do pomieszczeń ze skosami.

Przestrzeń poddasza odznacza się swoimi specyficznymi wymaganiami. Oczywiście kaloryfery na poddaszu, tak jak każde inne, dobrze montować na ścianach zewnętrznych budynku, tych najbardziej wychłodzonych lub pod oknami. Wtedy nasze urządzenia stworzą charakterystyczną kurtynę powietrzną w miejscach, gdzie straty ciepła są zwyczajnie największe. Napływające przez ewentualne nieszczelności chłodne powietrze, zostanie wówczas bezpośrednio ogrzane przez kaloryfer i będzie krążyć we wnętrzu już jako ciepłe. Tym sposobem zyskamy w miarę równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Problem na poddaszu to jednak wysokość ścianki kolankowej, która jest tutaj inna niż w pokojach bez skosów. Co wtedy zrobić?

Instalacja kaloryfera pod skosami
Możliwość montażu grzejników pod oknami jest zawsze uzależniona od wysokości samej ścianki kolankowej. Jeśli posiada ona co najmniej 80 cm wysokości, a takie ścianki projektuje się najczęściej, instaluje się tradycyjne kaloryfery płytowe. Urządzenia te składają się one ze zgrzanych ze sobą płyt stalowych, tworzących kanały przepływu wody grzejnej. Górna powierzchnia grzejników jest wówczas przykryta osłoną typu grill. Dawniej grzejniki były zasilane z boku, jednak obecnie montuje się grzejniki zasilane od dołu, ze zintegrowanym przyłączem. Dzięki temu samo podłączenie jest niewidoczne i przez to bardziej estetyczne. Z tej racji, że ścianki kolankowe na poddaszu osiągają różne wysokości, na rynku znajdziemy grzejniki o wysokości od 30 do 90 cm i długości od 40 cm do nawet 3 m. Możemy też znaleźć grzejniki o wysokości zaledwie 20 cm, które przystosowane są do zawieszenia na ścianie lub mocowania na specjalnych stojakach podłogowych.

Inne opcje
Ciekawym rozwiązaniem dla pomieszczeń ze skosami jest klasyczny grzejnik konwektorowy, który działa tak, że ciepło oddaje przez konwekcję, czyli powietrze krążące w pomieszczeniu nagrzewa się owiewając grzejnik. Urządzenia te zaleca się głównie do pomieszczeń z wyjątkowo dużymi przeszkleniami, jednak z powodzeniem można je zastosować na poddaszu, zwłaszcza na takim, na którym ścianka kolankowa posiada minimalną wysokość. Otóż grzejniki konwektorowe znajdziemy już od 7 cm wysokości. Pamiętajmy też, że bardzo ważne jest dobranie kaloryfera pod względem estetycznym. Oznacza to, że urządzenie powinno pasować do stylu, w jakim zaaranżowaliśmy nasze poddasze.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria