Sterownik do kominka. Czy to tylko gadżet?

Kominki, a zwłaszcza modele z tzw. płaszczem wodnym, okazują się niezwykle wydajnym źródłem ciepła. Można z ich pomocą efektywnie ogrzać cały dom. Z powodzeniem pełnią również rolę ogrzewania uzupełniającego. Wystarczy połączyć je z innym rodzajem ogrzewania. W ten sposób właściciel domu jest w stanie znacząco obniżyć koszty ogrzewania.

Wady ogrzewania kominkiem
Jak każde rozwiązanie grzewcze, także kominek ma pewne wady. Jedną z podstawowych jest konieczność regularnego dokładania paliwa do paleniska. Kolejna niedogodność to zmienna ilość wygenerowanego ciepła. Nie jesteśmy w stanie tak sterować procesem palenia, aby uzyskać w miarę stałą temperaturę. Kiedy paliwo w palenisku wypala się, ogień przygasa, a kominek wystudza się. W związku z tym spada również temperatura w pomieszczeniach. Aby utrzymać temperaturę na stałym poziomie, musielibyśmy, co chwilę dorzucać paliwo. W przypadku kominka z płaszczem wodnym, kiedy woda nagrzana za jego pomocą zasila centralne ogrzewanie, jest to wyjątkowo uciążliwe. Problem rozwiązuje specjalny bufor, który przejmuje dużą ilość wyprodukowanego ciepła i nie pozwala na marnowanie energii.

Przy braku bufora, całe wyprodukowane ciepło wędruje do kaloryferów. Kiedy kominek jest solidnie rozpalony, w pomieszczeniach robi się automatycznie gorąco. Kiedy przygasa, pokoje wychładzają się. Te duże skoki temperatur nie są niczym przyjemnym. Ręczne ograniczanie dopływu powietrza do kominka i sterowanie w ten sposób procesem spalania na dłuższą metę nie jest możliwe. Musielibyśmy, bowiem cały czas stać przy kominku. I tu z pomocą przychodzą specjalne urządzenia sterujące.

Zalety sterownika kominka
Sterowniki kontrolują dopływ powietrza do kominka, a co za tym idzie, proces spalania paliwa. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie stałej temperatury wody w obiegu centralnego ogrzewania. Dla kominków z płaszczem wodnym dedykowane są specjalne typy sterowników. Na ogół możemy kupić zestaw, który obejmuje sam sterownik oraz przepustnicę powietrza, którą to urządzenie steruje. Taki zestaw nie jest specjalnie drogi. Można kupić go za średnio 500 złotych. Oczywiście, na rynku dostępne są zarówno tańsze, jak i droższe opcje. Kupując sterownik warto zwrócić uwagę na stosunek jakości do ceny.

Montaż takiego sterownika dobrze jest przeprowadzić podczas instalacji samego kominka, zanim zostanie zamontowana jego obudowa. Kilka dni musimy przeznaczyć na test sterownika. Kiedy będziemy wiedzieli, że wszystko działa tak, jak powinno, możemy zainstalować obudowę wkładu kominkowego.
 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria