Inteligentne ogrzewanie. Nowe możliwości i wzrost komfortu.

Coraz częściej możemy zetknąć się z terminem „inteligentne ogrzewanie”, a sklepy z urządzeniami grzewczymi oferują nam „inteligentne termostaty”. To urządzenia, które dają możliwość sterowania ogrzewaniem za pośrednictwem aplikacji. Ogrzewanie można włączać i wyłączać zdalnie, a temperaturę regulować z łatwością z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego. Chociaż nie są to najbardziej zaawansowane opcje na rynku, zapewniają większą kontrolę nad ogrzewaniem w porównaniu do tradycyjnego zestawu kotłów i termostatów. Jednak „inteligentne ogrzewanie” może oznaczać znacznie więcej, niż „inteligentne termostaty”.

Czym jest ogrzewanie strefowe
Ogrzewanie strefowe (zwane również ogrzewaniem wielostrefowym) jest rodzajem inteligentnego ogrzewania, które zapewnia większą kontrolę i wydajność. Ogrzewanie wielostrefowe pozwala automatycznie ogrzewać poszczególne pomieszczenia lub strefy do zadanego poziomu temperatury o określonej porze dnia . Zwykle osiąga się to dzięki zastosowaniu inteligentnych termostatycznych zaworów grzejnikowych, co oznacza, że nie marnujemy energii i oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie w czasie, gdy nie jest ono potrzebne.

Sterowanie ogrzewaniem w wielu strefach można dostosować do harmonogramu, aby zapewnić optymalne ogrzewanie w zależności od sposobu użytkowania domu. Na przykład, jeśli zazwyczaj zabieramy psa na długi spacer w niedzielne popołudnia, ogrzewanie podłogowe w przedpokoju możemy ustawić tak, aby po naszym powrocie płaszcz i buty mogły szybko wyschnąć w razie deszczowego dnia.

Z czego wynika przewaga "inteligentnego" ogrzewania nad sterownikami kotła grzewczego?
Sterowniki pracy kotła działają dokładnie tak jak je zaprogramujemy. Na przykład włączają ogrzewanie rano, gdy wstajemy, wyłączają, gdy udajemy się do pracy, by załączyć je ponownie na godzinę przed naszym powrotem. Co jednak w sytuacji, gdy utknęliśmy w biurze pomagając przy ważnym projekcie i wracamy do domu o wiele później? Przez kilka godzin nasz dom ogrzewa się zupełnie niepotrzebnie.

Inteligentne ogrzewanie daje więcej możliwości zarządzania harmonogramem ogrzewania. Chodzi nie tylko o zdalne sterowanie ogrzewaniem za pośrednictwem aplikacji. Za pomocą tak prostych urządzeń, jak czujniki ruchu, które można połączyć z systemem ogrzewania, zyskujemy naprawdę komfortowe rozwiązania. Wyobraźmy sobie, że zasypiamy w salonie oglądając ulubiony serial. Mimo, że wyłączenie ogrzewania w tym pomieszczeniu ustawione było na określoną godzinę, czujnik wykryje naszą obecność i wyśle sygnał do systemu, a ogrzewanie będzie działać, dopóki nie opuścimy pokoju i nie pójdziemy spać.

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria