Jak bezpiecznie zamontować i używać sterowniki?

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem to ogromne ułatwienie dla każdego właściciela domu. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał instalacji grzewczej, trzeba jednak odpowiednio zamontować te urządzenia oraz właściwie ich używać. Tylko wówczas eksploatacja systemu grzewczego będzie wydajna i bezpieczna.

Instalacja sterowników
Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem należą do dosyć skomplikowanych urządzeń, dlatego ich instalację warto powierzyć fachowcowi. Konieczna jest nie tylko znajomość specyfikacji technicznej sterownika, ale również doświadczenie w tego typu pracach. Odradzamy, zatem montaż urządzeń sterujących na własną rękę. Samodzielna instalacja może doprowadzić do nieefektywnego działania instalacji oraz poważnych awarii. Do podłączenia jest wiele przewodów, a każda pomyłka może skutkować uszkodzeniem sterownika.

Jak bezpiecznie eksploatować sterownik?
Cała instalacja grzewcza wymaga odpowiedniej eksploatacji. Dotyczy to również urządzeń, które nią sterują. Chodzi o to, aby sterowniki nie uległy zniszczeniu. Musimy pamiętać, że mamy do czynienia z urządzeniami pod wysokim napięciem. Konieczne są, zatem szczególne środki ostrożności. Ryzyko porażenia prądem jest, bowiem bardzo duże przy niewłaściwym użytkowaniu. Zarówno sterowniki kotłowe, jaki sterowniki pokojowe oraz sterowniki do instalacji muszą być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Do każdego urządzenia producent dołącza instrukcję obsługi. Konfiguracja sterownika powinna być zgodna z zasadami zawartymi w instrukcji. Sterowniki posiadają na szczęście pewne zabezpieczenia, które pozwalają zapobiec awarii w sytuacji, gdy użytkownik wprowadzi nieprawidłowe ustawienia.

Ustawienia fabryczne sterownika
Tą podstawową funkcję posiada każde urządzenie sterujące. Znajduje się ona w menu sterownika i służy do przywracania ustawień wyjściowych urządzenia. Dzięki niej wszelki zmiany dotyczące pracy sterownika np. konfiguracja pracy pomp mogą zostać cofnięte. Funkcja w wielu przypadkach okazuje się niezwykle przydatna. Zwłaszcza, gdy problemem są ustawienia trudne do szybkiego zdiagnozowania.

Blokada rodzicielska
Mając w domu małe dzieci, wiemy, jak bardzo kuszą je różnego rodzaju urządzenia elektryczne, przyciski i wyświetlacze. Sterownik w żadnym wypadku nie powinien być jednak obsługiwany przez dzieci, nawet te starsze. Większość sterowników jest, zatem wyposażona w specjalne ustawienia, które zapobiegają zmianom ustawień urządzenia przez osoby nieupoważnione. Wystarczy nacisnąć przycisk „Auto-blokada”, aby wprowadzenie zmian parametrów pracy sterownika stało się niemożliwe. Sterownik zostaje zablokowany specjalnym kodem PIN.
 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria