Jak sterować temperaturą w pokoju dziecięcym?

Temperatura jest jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o optymalne warunki rozwoju dziecka. Nie chcemy przecież, aby nasza pociecha marzła w wychłodzonym zbytnio pokoju. Z kolei zbyt wysoka temperatura to idealne środowisko do rozwoju rozmaitych infekcji układu oddechowego. Jaka temperatura powinna panować w pokoju naszego dziecka? Skupmy się przez chwilę na faktach i zaleceniach lekarzy.

Zalecana temperatura w pokoju dziecięcym
Temperatura powinna być przede wszystkim dostosowana do wieku dziecka. Musimy mieć świadomość, że dziecko przez pierwszy miesiąc po urodzeniu, musi skonfrontować się z zupełnie innymi warunkami, niż te, które panują w brzuchu mamy. Temperatury na zewnątrz są przecież o wiele niższe. Musimy brać pod uwagę fakt, że noworodek, ze względu na małą wagę nie ma takiej zdolności do zatrzymywania ciepła w organizmie, jak większe dzieci. W jego przypadku szybko może dojść do niebezpiecznej sytuacji wychłodzenia organizmu. Temperatura w pokoju dziecka w tym newralgicznym okresie nie powinna jednak przekraczać 23 stopni Celsjusza. Możemy wówczas ubierać noworodka tak, jak resztę domowników, bez obaw, że zmarznie.

Temperaturę musimy dostosować do dziecka w momencie, gdy zaczyna się samodzielnie poruszać. Minimalna wynosi 21 stopni Celsjusza. W nocy można ją nieco obniżyć np. o jeden czy dwa stopnie. Korzystne jest również różnicowanie temperatury w zależności od pomieszczenia, w którym przebywa dziecko np. w sypialni może być chłodniej, ale w łazience, podczas kąpieli temperatura sięgająca 24 stopni Celsjusza jest optymalna. Ponieważ w łazience panuje spora wilgoć, nie musimy obawiać się, że wyższa temperatura spowoduje u dziecka problemy oddechowe czy wysuszenie skóry.

Jak zyskać kontrolę nad temperaturą w pokoju malucha?
Doskonałym rozwiązaniem są urządzenia pomagające w regulacji temperatury np. termostaty czy regulatory pokojowe. Możemy dzięki nim z łatwością ustawić moc grzania na takim poziomie, który jest najlepszy dla naszego dziecka. W pokoju pociechy możemy zamontować również czujniki, które automatycznie wykryją, gdy w pomieszczeniu zrobi się zbyt gorąco. Zastosowanie takich urządzeń to dobry sposób na zmniejszenie kosztów energii. Jeżeli wychodzimy z domu, nie ma potrzeby, aby pomieszczenie było ogrzewane tak, jak podczas naszej obecności. Regulatory temperatury nie pozwolą jednak na jego nadmierne wychłodzenie. Obsługa takich urządzeń jest bardzo łatwa, w zasadzie intuicyjna. Nie tylko zapewniają one komfort cieplny naszemu maluchowi, ale poprawiają nasz komfort życia.


 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria