Czym kierować się przy wyborze dziecięcego łóżeczka?

Wystrój dziecięcego pokoju byłby niepełny bez mebla najbardziej potrzebnego – czyli łóżeczka. Decyzja, jaki model wybrać, nie należy do łatwych i wielu rodziców długo waha się przed jej podjęciem. Jednym z czynników, na które zwracamy największą uwagę, jest z pewnością cena, bo skompletowanie dziecięcej wyprawki to łącznie spory wydatek. Jednak nie tylko ona wpływa na ostateczną decyzje. Jakie jeszcze czynniki najczęściej biorą pod uwagę rodzice?

 

Wygoda i bezpieczeństwo

Te dwa czynniki są zawsze kluczowe, jeśli chodzi o dobór przedmiotów i mebelków przeznaczonych dla dziecka. W łóżeczku maluch spędzi większą część doby, dlatego jego komfort i bezpieczeństwo najbardziej interesują rodziców. Wpływ na nie bez wątpienia będzie miała stabilna konstrukcja łóżeczka. Należy wziąć pod uwagę, że dziecko może wykonywać gwałtowne ruchy, a później także siadać i podejmować pierwsze próby wstawania. Zarówno dno, jak i szczebelki powinny być zatem na tyle solidne, by wytrzymać aktywność malucha. Wykorzystany materiał – najczęściej drewno sosnowe lub bukowe – może stać się kolejnym dylematem. Za stabilniejsze i bardziej solidne często uznawane są łóżeczka bukowe. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę również na staranne wykonanie ramy, tak by jej powierzchnia była gładka. Ważny jest także brak ostrych krawędzi i elementów, które dziecko mogłoby samodzielnie oderwać i które mogłyby stanowić zagrożenie.

 

Funkcjonalność

Na ten czynnik składa się wiele drobiazgów, o których rodzice najczęściej przekonują się dopiero w trakcie użytkowania łóżeczka. Dla jednych możliwość usunięcia szczebelków będzie dużym plusem, bo starsze dziecko będzie chciało spać w częściowo otwartym łóżeczku, inni nawet wybierając model z tą opcją, nigdy z niej nie skorzystają.

Podobnie wybór łóżeczka wyposażonego w szufladę może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli liczba dziecięcych ubranek czy akcesoriów jest większa od początkowo planowanej. Z drugiej rodzice nie zawsze wypowiadają się pozytywnie o tym rozwiązaniu, skarżąc się na przykład na niską jakość dodatkowej szuflady i trudności z jej wysuwaniem. Przykład ten pokazuje, że jeżeli decydujemy się na opcje dodatkowe, warto wcześniej dokładnie przyjrzeć się technice wykonania detali i ocenić ich przydatność.

 

Estetyka

Nie da się zupełnie pominąć tego punktu. Dziecięcy kącik chcemy zaaranżować w sposób przytulny i estetyczny, a będzie to z pewnością możliwe dzięki szerokiemu wyborowi form i kolorów łóżeczek. Ważne, by jego wygląd współgrał z resztą pomieszczenia, ale nie można zapomnieć również o bezpieczeństwie i przed zakupem sprawdzić, czy producent stosuje farby posiadające atesty.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria