Szukasz klasycznego projektu domu? A może dom dworkowy?

Domy typu dworkowego są w Polsce bardzo popularne. W pewnym okresie były chyba najmodniejszym stylem zabudowy, są okolice, gdzie całkowicie dominują one wśród domów budowanych w ciągu ostatnich dwóch dekad, a nawet nieco wcześniej. Zamiłowanie do stylizacji szlacheckich w pewnym momencie zaczęło być jednak wyśmiewane, nazywano te projekty kiczowatymi i niedopasowanymi do okolicy. Czy rzeczywiście architektura dworkowa odeszła już do lamusa? Kiedy dom typu dworek sprawdzi się, a kiedy będzie architektonicznym koszmarem? O porady zapytaliśmy architektów z renomowanego biura KB Projekt.

Architektura dworkowa w dobrym stylu
Zacznijmy od tego, że architektura w stylu dworkowym była budowana w miastach w bardzo różnych okresach. Na przykład w latach międzywojennych był to – obok modernizmu – bardzo wyrazisty trend. Piękne zabudowania w styl dworkowym znajdziemy na przykład w kameralnej zabudowie Starego Żoliborza w Warszawie. Nie jest więc prawdą, że dworki sprawdzają się tylko w oryginalnym kontekście, czyli jako zabudowa ogromnych posiadłości ziemskich.
Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze - mniej znaczy więcej, zasada ta sprawdza się często w architekturze. Decydując się na dom typu dworek wybierzmy projekt dość prosty i tradycyjny w formie. Nadmiar elementów architektonicznych, kolumn i ozdobników nie służy tego rodzaju architekturze. Warto też pamiętać, że stylistyczne nawiązania nie mogą być zbyt dosłowne. Dlatego mając dom typu dworek zrezygnujmy z ustawiania w ogrodzie dekoracji w formie np. wozu konnego. Co ważne, architektura dworkowa, ale znosi też łączenie z elementami zbyt nowoczesnymi. W tym wypadku warto być konsekwentnym. Pamiętajmy też o skali. Skromny dom w stylu dworkowym idealnie wpisze się w miejską przestrzeń, gdy bryła będzie zbyt duża uzyskamy efekt przypominający hotel lub salę weselną. Z tego samego powodu należy być też ostrożnym z doborem materiałów i akcentów dekoracyjnych. Architektura w stylu dworkowym musi być szlachetna w każdym calu, by efekt był dobry. Plastikowe czy gipsowe elementy odbierają jej urok i kierują niebezpiecznie w rejony kiczu. Podsumowując: prostota, solidne wykonanie i dobry projekt – w takim wydaniu architektura dworkowa to idealny wybór dla tradycjonalisty.

Interesujące projekty domów dworków od KB Projekt
Projekt domu NAŁĘCZÓW to parterowy budynek, który z pewnością spodoba się miłośnikom tradycyjnych rozwiązań w architekturze. Prosta, symetryczna bryła i kopertowy dach idealnie współgrają z tympanonem wspartym na smukłych kolumnach. Harmonię tworzą tu doskonale dobrane proporcje zaczerpnięte z najlepszych przykładów polskich dworów i dworków. Do atutów tego projektu należy zaliczyć dużą liczbę przeszkleń, co gwarantuje wyjątkowo dobre doświetlenie wnętrza nawet na zacienionej działce. Nieco ponad sto metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tworzy z tego domu dobrą propozycję dla średniej wielkości rodziny.

W środku znajdziemy funkcjonalny podział przestrzeni na część dzienną oraz nocno – prywatną. Dodatkowo zaplanowano pomieszczenia gospodarczej i garaż. Obszerny salon można otworzyć na kuchnię lub wydzielić ją jako odrębne pomieszczenie. W sposób zainspirowany dawnymi realizacjami oddzielono część jadalnianą od części wypoczynkowej salonu – także jadalnie może stać się całkowicie osobnym pomieszczeniem. Warto zaznaczyć, że piętnastometrowy pokój zaplanowany na jadalnię znakomicie sprawdzi się też jako dodatkowa sypialnia lub gabinet. W przypadku większej rodziny można tu umieścić sypialnię rodziców, dla dzieci przeznaczając dwie mniejsze – jedenastometrowe. Układ pomieszczeń pozwala wykorzystywać przestrzeń tego domu w bardzo różny sposób.

Projekt domu SLOWICZE to interesujący miks stylu nowoczesnego z elementami zaczerpniętymi z architektury dworkowej. Elementy historyczne poddano tu uwspółcześnieniu, jednak nawiązania, np. w formie kolumn są czytelne na pierwszy rzut oka. Jest to dom niewielki, zaledwie osiemdziesięciosześciometrowy, jednak dzięki funkcjonalnemu rozplanowaniu wnętrza może być wykorzystywany także przez większą rodzinę, bo udało się w nim wyodrębnić aż trzy sypialnie.
 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria