Jak rozplanować kable, przewody, gniazdka i oświetlenie w domu?

Rozplanowywanie oświetlenia i gniazdek w różnych domowych pomieszczeniach
Etap projektowania instalacji elektrycznej jest bardzo ważny, choć często niedoceniany. Warto mu poświęcić uwagę. Dobrze przygotowany projekt to większa wygoda korzystania z instalacji w przyszłości – trzeba w końcu pamiętać, że instalacja elektryczna powinna być nie tylko bezpieczna i prawidłowo działająca, ale też ergonomiczna i przyjemna w użytkowaniu. Z tą ostatnią sprawą związana jest kwestia właściwego przemyślenia położenia gniazd i przełączników oświetlenia. O co należy zadbać na etapie projektowania instalacji, w sprawie rozmieszczenia kabli, oświetlenia i gniazdek?

Rozmieszczenie oświetlenia
Rozmieszczenie oświetlenia jest szalenie ważne dla uzyskania wysokiej ergonomii pracy w pomieszczeniach (ale też przebywania w nich). Źle umieszczone źródła światła będą tworzyć oświetlenie nierównomierne lub też o zbyt niskim (bądź zbyt wysokim) natężeniu światła. Aby zminimalizować ryzyko błędów w rozmieszczeniu oświetlenia, warto wziąć pod uwagę szereg rekomendacji. Oświetlenie główne w większości sytuacji powinno być umieszczone centralnie na suficie. Jeśli zachodziłoby podejrzenie, że nie będzie w stanie ono należycie naświetlić całego pomieszczenia (ze względu na jego duży metraż), rozważyć można symetrycznie rozmieszczone, dwie lampy główne. Dodatkowe oświetlenie zależne będzie od przeznaczenia pomieszczenia. Na przykład w kuchni montowanie uzupełniających źródeł światła zdaje mijać się z celem. Z kolei w gabinecie nieodzowna będzie lampka do czytania, w sypialni rozsądnym dodatkiem będzie lampka nocna, w łazience – oświetlenie nad lustrem itd.

Rozmieszczenie gniazdek
Jeśli chodzi o gniazda elektryczne, kluczowym elementem planowania ich rozmieszczenia jest analiza przyszłych potrzeb. Zależnie od liczby używanych urządzeń elektrycznych, liczba gniazdek może się wahać. Nie jest rozsądnym rozwiązaniem stworzenie ich jak największej ilości, ponieważ to spowoduje zapełnienie części miejsca na ścianie, negatywnie wpłynie na estetykę pomieszczeń, a także zwiększy liczbę elementów instalacji, które potencjalnie mogą się zepsuć. Poza tym – zawsze istnieje możliwość dokupienia dodatkowej listy prądowej. W każdym razie, warto zastanowić się, ile urządzeń stale podpiętych do prądu będzie użytkowanych w przyszłości oraz ile dodatkowych gniazdek (na przykład takich, z których ładowane będą urządzenia przenośne) okaże się przydatnych. Ponownie zwrócić uwagę należy na specyfikę pomieszczeń: w kuchni często używa się sprzętów takich jak mikser, sokowirówka czy blender, które wymagają podpięcia; ponadto występuje w niej wiele urządzeń podpiętych do prądu na stałe (lodówka, ekspres do kawy). Sprawa będzie miała się podobnie w pokoju ze sprzętem komputerowym – ale już w sypialni prawdopodobnie wystarczy mniej gniazdek. Oczywiście z redukowaniem liczby gniazdek nie należy przesadzać, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, kiedy – na przykład – po podpięciu do sieci elektrycznej w sypialni lampki nocnej i telefonu do ładowania, brakuje już gniazda, do którego można by podpiąć ładowarkę do laptopa. Podsumowując, nie warto popadać w żadną ze skrajności, a przy tworzeniu projektu instalacji bezwzglęnie należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria