Projekty domów na wąską działkę do 16 m

Projekty domów na wąską działkę od zawsze cieszyły się dużą popularnością. Chociaż wydawać by się mogło, że wąskie działki nie nadają się do budowy domów jednorodzinnych – nic bardziej mylnego. Takie działki bardzo dobrze sprawdzają się jako miejsce pod inwestycje. Właściciele wąskich działek mogą wybierać spośród całej masy projektów oferowanych przez pracownie architektoniczne. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć tematykę projektów domów na wąskie działki. Szczególną uwagę pragniemy skierować na działki do 16 m. 

Dlaczego wąskie działki są tak popularne?
Powodów, dla których wąskie działki są w Polsce tak popularne, jest co najmniej kilka. Przede wszystkim można odnieść się do historii. Majątek rodzinny, przekazywany z pokolenia na pokolenie, najczęściej jest dzielony na kilka osób. Z tego względu jedna duża działka zostaje przekształcona na kilka mniejszych, a każdy spadkobierca dostaje swoją część. Gdy dochodzi do podziału majątku w następnym pokoleniu, sytuacja się powtarza, a poszczególne działki stają się coraz mniejsze. Prowadzi to do powstawania coraz węższych partii ziemi oraz działek o nieregularnych kształtach. Na szczęście dzięki doświadczeniu współczesnych projektantów i architektów na takich działkach bez problemu można budować domy jednorodzinne. Wąskie działki cieszą się też niesłabnącym zainteresowaniem u potencjalnych nabywców, ponieważ ich cena jest znacznie niższa niż w przypadku działek o typowych kształtach. Inwestorzy doceniają fakt, że na działce do 16 m można bez problemu wznieść ciekawy dom wolnostojący.

Projekty działek do 16 m
Tak naprawdę działki do 16 m wcale nie są takie małe. Zdarzają się przecież przypadki, że działka jest jeszcze węższa, a mimo tego stawia się na niej dom. Dlatego jeżeli jesteśmy właścicielami działki do 16 m znalezienie projektu architektonicznego nie powinno nastręczać nam większych problemów. Wąskie działki idealnie nadają się na wzniesienie funkcjonalnego domu dla małej lub średniej rodziny. Nawet na tak małej działce można zyskać całkiem sporą powierzchnię użytkową, ponieważ w projektach działek do 16 m zazwyczaj przewiduje się postawienie budynku o kilku kondygnacjach. Wbrew pozorom takie domy są bardzo przestronne i jasne. Na parterze zwykle znajduje się dobrze oświetlony salon, natomiast na poddaszu wydziela się sypialnie. Podobnie jak w innych projektach, w domach na działki do 16 m można wykonać balkony czy taras. Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy, w domach projektowanych z myślą o wąskich działkach można stworzyć bardzo praktyczny i funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Wygodę zapewnia wyraźne oddzielenie części mieszkalnej od części gospodarczej. Również posiadacze pojazdów nie mają się o co obawiać, ponieważ pomimo małej działki na posesji może pojawić się garaż. W domach na działki do 16 m najczęściej zakłada się stworzenie garażu bezpośrednio w bryle budynku. Do garażu prowadzą dwa wejścia – jedno z zewnątrz (czyli po prostu wjazd), a drugie z wewnątrz budynku. Dzięki temu nie trzeba wychodzić na zewnątrz po zaparkowaniu samochodu aby wejść do domu. By dodatkowo zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni na działce, w niektórych projektach zakłada się stworzenie piwnicy. Podpiwniczenie może być zarówno całkowite, jak i częściowe. Domy na wąskie działki są relatywnie tanie pod względem budowy i eksploatacji. Dlatego jeżeli dysponujesz działką do 16 m i chciałbyś wznieść na niej dom wolnostojący, koniecznie poznaj ofertę renomowanych pracowni architektonicznych.

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria