Niewielka moc duża ilość lumenów - ABC oświetlenia w domu

Jeśli planujesz wymianę oświetlenia w domu, to powinieneś szukać lamp LED lub świetlówek kompaktowych. W tym artykule nie będziemy podpowiadać, które lampy są najlepsze, ale napiszemy, jak ważne są lumeny i jaki mają wpływ na człowieka.

Czy wiesz, czym jest barwa światła?

Barwa światła odpowiada za komfort, jaki odczuwa człowiek przebywając w odpowiednim pomieszczeniu. Jeśli lampa daje żółte światło - możemy czuć się zrelaksowani, a jeśli białe - mamy ochotę do pracy. Barwa natężenia światła ma znaczenie, ale jeszcze ważniejsza jest moc świetlna wyrażana w lumenach.

Ile lumenów na metr kwadratowy?

Zakłada się, że pomieszczenie o powierzchni 20 metrów kwadratowych powinno posiadać lampę, która emituje ponad 1000 lumenów. To tyczy się wszystkich pomieszczeń prócz trzech: korytarza, sypialni i łazienki. W tych trzech pomieszczeniach powinny być dwa źródła światła. Jedno centralne, a drugie dodatkowe. Światło centralne powinno dawać około 40 lumenów na metr kwadratowy, zaś dodatkowe powinno być nieco przytłumione (żarówki LED dają taki efekt). Zwłaszcza w sypialni warto zamontować żarówki punktowe, bo zmieniają atmosferę na romantyczną.

Czy ilość lumenów wpływa na zdrowie?

Jak najbardziej. Zwłaszcza na oczy. Jeśli w naszym pomieszczeniu jest zbyt dużo, lub zbyt mało światła, to możemy się nabawić poważnych problemów ze wzrokiem. Powinno się stosować takie lampy, które prócz odpowiedniej ilości lumenów nie nagrzewają się. Świetlówki i halogeny to gwarantują.

Teraz już wiesz, jak ważne są lumeny. Wybierając nowe żarówki do swojego domu pamiętaj, aby zagwarantować pomieszczeniom tyle światła, ile potrzebują.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria