Jak zaaranżować miejsce do spania dla malucha?

Wśród potrzeb małego dziecka wysokie miejsce zajmuje sen, dlatego tak wielką uwagę rodzice przywiązują do stworzenia odpowiedniego miejsca wypoczynku dla malca. Musi ono odpowiadać potrzebom noworodka, jak również zapewniać komfort rodzicom – to oni często będą pochylać się nad malcem, uspokajać go i wykonywać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

Wybór łóżeczka i materaca

To trudna decyzja, którą wcześniej warto rozważyć, zapoznając się z ofertą producentów. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka należy wybierać łóżeczka solidne i stabilne, kwestia dodatkowych funkcji pozostaje jednak sprawą bardzo indywidualną. Nie warto kierować się wyłącznie estetyką, ale zwrócić uwagę na staranność wykonania i detale – od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo malucha, a niestarannie wyszlifowana rama albo odstające ostre elementy mogą być dla niego zagrożeniem. Łóżeczka posiadają szereg udogodnień, które docenią też rodzice. Jednym przyda się dodatkowa szuflada, inni będą szukali praktycznego łóżeczka, które wraz ze wzrostem dziecka da się przekształcić w tapczanik. Warto rozważyć również zakup kołyski, która w pierwszych miesiącach życia malca sprawi, że łatwiej będzie go uspokoić i położyć spać.

Ramy to jednak nie wszystko – bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materaca, od którego zależy komfort snu. Producenci oferują szeroką gamę produktów różniącą się przede wszystkim wypełnieniem – mamy zatem materace piankowe, kokosowe, sprężynowe gryczano-kokosowe i inne. Warto kierować się przede wszystkim zdrowiem dziecka, dla którego najkorzystniejszy będzie materac twardszy, wykonany z naturalnych materiałów przepuszczających powietrze. Jeśli maluch jest alergikiem, typ materacyka do łóżeczka jest szczególnie ważny.

Ustawienie łóżeczka

Wiele zależy od metrażu mieszkania i od decyzji rodziców, gdzie znajdzie się dziecięce łóżeczko. Niezależnie czy będzie to osobny pokoik stworzony specjalnie dla malucha, czy sypialnia dorosłych, warto kierować się kilkoma zasadami. Jeśli istnieje taka możliwość powinniśmy ustawić łóżeczko krótszym bokiem do ściany - wówczas z obu stron zyskamy wygodny dostęp do malucha. Specjaliści podkreślają również, że dziecko czuje się pewniej, gdy w zasięgu jego wzroku znajdują się drzwi do pokoju.

Pościel

Rodzice powinni przede wszystkim zrezygnować z zakupu poduszki dla noworodka, chociaż z punktu widzenia dorosłych może wydawać się to dziwne, dla dziecka o wiele korzystniejsze jest spanie na samym materacu, kiedy okryte jest wyłącznie rożkiem lub śpiworkiem. Poduszka stwarza niepotrzebne niebezpieczeństwo – może powodować problemy z oddychaniem i wymuszać nienaturalną pozycję ciała. Prześcieradło powinno być wykonane z dobrej jakościowo bawełny, by skóra dziecka mogła oddychać.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria