Projekty domów na wąską działkę do 12 m

Dla wielu z nas największym marzeniem jest wybudowanie własnego domu. Pod pewnymi względami dom wolnostojący jest o wiele praktyczniejszy niż mieszkanie w bloku. Zalety domów jednorodzinnych doceniają zwłaszcza osoby preferujące ciszę i spokój. Gdy zdecydowaliśmy się na dom, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiedni projekt architektoniczny. Pracownie architektoniczne oferują nam ogromny wybór różnorodnych projektów – od niewielkich całorocznych domków bez pozwolenia po okazałe wille czy dworki. Zanim wybierzemy projekt musimy dokładnie przemyśleć nasze wymagania. Musimy zdecydować, jaki styl architektoniczny najbardziej nam odpowiada, oraz jaki jest nasz budżet. Bardzo ważne jest również to, jaką działką dysponujemy. Ze względu na to, że działki mają najróżniejsze wymiary, projektanci opracowują bardzo zróżnicowane propozycje. Wydawać by się mogło, że największy problem pojawia się u inwestorów dysponujących bardzo wąskimi działkami. Na szczęście w ofercie renomowanych pracowni architektonicznych znajdziemy sporo propozycji nawet na najbardziej nietypowe działki. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy charakterystykę projektów domów jednorodzinnych na działki do 12 m. 

Jaki dom na wąską działkę?
Wąska działka stanowi dla projektantów pewne wyzwanie. Jednak to, że opracowanie takiego projektu jest dość trudne, wcale nie oznacza, że jest to niemożliwe. Projekty na wąską działkę są bardzo popularne – okazuje się, że należą nawet do tych najczęściej wyszukiwanych przez inwestorów. Wiele osób decyduje się na zakup wąskiej działki, ponieważ taka inwestycje są zwykle bardzo atrakcyjne cenowo. Duże działki o bardziej tradycyjnych kształtach są o wiele droższe niż działki do 12 m. Dlatego to świetna opcja dla osób, którym zależy na wybudowaniu domu w jak najlepszej cenie. Tego typu działki znajdują się w całej Polsce – zarówno na obszarach wiejskich, jak i pod miastem czy wreszcie w samych miastach. Aby wybudować dom na wąskiej działce należy spełnić wymagania określane w prawie budowlanym. Podstawową zasada jest fakt, że dom musi znajdować się w minimalnej odległości od granic działki wynoszącej 3 lub 4 metry (w tym trzy metry dla domów skierowanych do granicy działki ścianą bez okien i drzwi oraz cztery metry w przypadku, gdy dom skierowany jest do granicy ścianą z otworami). 

Projekty domów na wąską działkę do 12 m
Doświadczeni architekci potrafią tak dostosować projekt domu jednorodzinnego, by mógł stanąć nawet na bardzo wąskiej działce. Wygoda i komfort użytkowania takich budynków wcale nie ustępuje przy tym domom opracowanym z myślą o szerszych działkach. Projektanci dbają o to, by dom był zarówno praktyczny, jak i charakteryzował się ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi w środku i na zewnątrz. Domy na działki do 12 m są bardzo popularne zwłaszcza u osób, dla których jest to pierwsza inwestycja. Dom na wąską działkę wcale nie musi mieć małej powierzchni użytkowej. Tego typu projekty bardzo często zakładają bowiem stworzenie budynku wielokondygnacyjnego. Większą powierzchnię użytkową można uzyskać między innymi przez wybudowanie poddasza czy podpiwniczenia, jak również garażu wkomponowanego w bryłę budynku. W projektach domów na działki o szerokości do 12 m stosuje się pewne proste chwyty, umożliwiające zachowanie parametrów podyktowanych prawem budowlanym. Wśród tego typu rozwiązań znajdziemy między innymi stworzenie tarasów i balkonów o mniejszym wysięgu. Propozycje pracowni architektonicznych są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria