Postaw na ekologię i oszczędności. Zbuduj dom pasywny

Domy pasywne to od kilku lat najgorętszy trend w budownictwie. Budzą ogromne zainteresowanie klientów i coraz częściej projekty z zakresu budownictwa pasywnego możemy znaleźć w ofertach biur architektonicznych – są one także w portfolio pracowni KB Projekt. Co to znaczy dom pasywny? Jest to budynek, w którym mamy jak największe pozyskiwanie energii z zewnątrz oraz jak najmniejsze jej straty. Jak to osiągnąć? Liczą się tu różne kwestie, od wielkości i kształtu działki, po odpowiednie usytuowanie budynku – w przypadku domu pasywnego idealne jest usytuowanie go w taki sposób, by od strony północnej znajdował się wjazd oraz pomieszczenia gospodarcze, natomiast część dzienna była od południa lub południowego zachodu – pozwala to nawet o siedem procent zmniejszyć utratę ciepła względem innego położenia. Ważne też, by działka nie znajdowała się w dole, nie była mocno zadrzewiona i otoczona wysokimi budynkami, które utrudniają dopływ promieni słonecznych.

Oczywiście aby można było mówić o prawdziwym budownictwie pasywnym trzeba zastosować w środku szereg nowoczesnych technologii – to przede wszystkim wentylacja z systemem odzyskiwania ciepła, często też panele słoneczne na dachu. Do tego stosuje się dobrą izolację, która zapewniają ściany dwuwarstwowe, ważna jest też wysoka jakość okien, które nie pozwolą na „uciekanie” ciepła z budynku. Ponieważ zawsze okna są miejscem o słabszej izolacji, w projektach domów pasywnych są one rozplanowane tak, by mniejsze okna znajdowały się od strony północnej, natomiast większe przeszklenia od strony elewacji południowej. Dzięki temu nie musimy rezygnować z modnych dużych przeszkleń, które pozwalają na dobre doświetlenie wnętrza. Dla zmniejszenia zużycia energii stosuje się też precyzyjne programatory pozwalające zarządzać temperaturą w budynku. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że koszty budowy domu pasywnego mogą być dość wysokie, jednak zrekompensują nam to niskie koszty eksploatacji budynku. Oczywiście wymaga to sporo czasu, więc mówimy tu raczej o perspektywie co najmniej kilkunastu lat – po takim czasie nakłady na dom pasywny na pewno się zwrócą. Warto też poszukać informacji o możliwych dofinansowaniach np. z Unii Europejskiej, która wspiera ekologiczne inwestycje, na przykład panele solarne.

O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy stać się posiadaczami domu pasywnego?
Jak mówią eksperci z biura architektonicznego KB Projekt, w Polsce mamy do czynienia dopiero z początkami budownictwa pasywnego. Na razie zdecydowanie popularniejsze są tak zwane domy energooszczędne, a więc takie, w których zużycie energii jest niższe niż w klasycznych, ale wciąż zbyt duże, by nazwać taki budynek pasywnym. W związku z tym, że jest to nadal nisza, najlepiej zamówić indywidualny projekt w biurze architektonicznym – to pozwoli na dopracowanie wszystkich szczegółów. Warto wiedzieć, że domy pasywne mogą być zarówno parterowe, jak i z użytkowym poddaszem, mamy więc duże pole do popisu. Oczywiście bryła domu pasywnego musi być zwarta, by zminimalizować problem utraty ciepła, ale nie oznacza to, że tego typu budownictwo musi być nudne – dobry architekt, a takich w KB Projekt nie brakuje, umie wykreować dom pasywny o interesującym wyglądzie.

W związku z tym, że budownictwo pasywne jest w Polsce jeszcze mało popularne, musimy starannie wybrać ekipę wykonawców. Szczególnie, że w przypadku tego typu budownictwa znaczenie ma każdy szczegół – zarówno dobór materiałów, jak i sposób ich łączenia i zastosowane technologie. Tutaj nie mam miejsca na kompromisy i zamienniki, dlatego warto znaleźć firmę, która już ma doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów. Należy też pamiętać o starannym wybraniu działki – warto szukać jej od razu pod kątem postawienia budynku pasywnego, bo nie każdy kawałek ziemi nadaje się do tego. Jeśli działka jest słabo oświetlona, postawienie budynku pasywnego będzie znacząco utrudnione.


 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria