W jaki sposób komunikują się sterowniki?

System grzewczy nie będzie pracował sprawnie i wydajnie bez właściwej komunikacji między sterownikami. W całym systemie mogą zostać zainstalowane różne urządzenia, odpowiedzialne za inne zadania. Sterowniki pracy kotła, sterowniki pokojowe, sterowniki do instalacji i inne urządzenia sterujące muszą ze sobą współpracować. Na czym opiera się komunikacja między nimi?

Komunikacja przewodowa, komunikacja bezprzewodowa
Producenci oferują obecnie sterowniki do zarządzania systemem grzewczym, które włączamy do sieci poprzez przewód systemowy oraz urządzenia, które nie potrzebują żadnego okablowania. Każde z tych rozwiązań ma, rzecz jasna, swoje zalety i wady. Zanim zdecydujemy się na daną opcję, zastanówmy się, jakie są nasze indywidualne potrzeby i preferencje.

W przypadku urządzeń bezprzewodowych komunikacja odbywa się za pośrednictwem centrali fal radiowych. Dzięki temu nie musimy martwić się o dodatkowe okablowanie. Aby system zadziałał, wystarczy standardowa instalacja elektryczna, jaką mamy w swoim domu. Niezbędne jest także odpowiednie urządzenie systemowe. Montaż sterowników bezprzewodowych jest bardzo łatwy i szybki, a konfiguracja niemal intuicyjna. Dzięki temu takie urządzenia są proste w obsłudze i bardzo wygodne. Zasięg działania sterowników bezprzewodowych, komunikujących się za pomocą fal radiowych wynosi na otwartym terenie maksymalnie 100 metrów. W przypadku domu jednorodzinnego polskie prawo dopuszcza właśnie taką najwyższą wartość. Pewne zakłócenia mogą powodować mury z cegieł, szkło, beton ze zbrojeniem w postaci prętów. Aby przeciwdziałać zakłóceniom, można wykorzystać specjalne urządzenie – repeater sygnału. Może być do niego podpięte jednocześnie aż 20 urządzeń.

W przypadku komunikacji przewodowej konieczne jest poprowadzenie odpowiedniego okablowania. Zasilane jest ono energia elektryczną, jeżeli zatem nastąpi awaria prądu, sterowniki tracą możliwość komunikacji. Największą zaletą komunikacji przewodowej jest stabilny sygnał. W tym przypadku nie ma ryzyka zakłóceń. To dobre rozwiązanie, jeżeli znajdujemy się na etapie budowy domu lub montażu instalacji elektrycznej.

Komunikacja wielokanałowa
Komunikacja między sterownikami w tzw. inteligentnych budynkach może przybierać różne formy. Chodzi o pełne zautomatyzowanie działania systemu grzewczego. Inteligentny dom ma wykonać za nas jak najwięcej czynności. Musi, więc być wyposażony w wydajne oraz przystępne formy sterowania. Jednym z komfortowych rozwiązań są harmonogramy, które wykonują automatycznie szereg czynności za użytkownika.

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria