Co robić kiedy braknie prądu?

​Z pewnością nie spotkamy osoby, która chociaż raz nie siedziała w ciemnym pomieszczeniu w swoim domu czy mieszkaniu z powodu braku prądu. Jak wtedy wygląda nasze zachowanie? Standardowo zaczyna się to od myśli, gdzie ostatnim razem widzieliśmy świeczkę, później, kiedy już uda nam się dotrzeć do miejsca gdzie leży, zaczyna się poszukiwanie zapalniczki lub zapałek.  Po ciemku nie należy to do szczególnie łatwych zajęć, szczególnie, jeśli posiadamy mniejsze dzieci, które zaczynają się bać i panikować. W takim momencie, zaczyna się płacz i wołanie mamy lub taty, co dodatkowo utrudnia poszukiwania, ponieważ trzeba dodatkowo uważać na maluchy biegające po domu.

Zazwyczaj, aby cokolwiek znaleźć używamy smartphona i oświecamy sobie drogę. Jednak Ci, co przewidują dłuższe przerwy w dostawie prądu, wolą oszczędzać baterie na cięższe czasy i nudę, której tym razem nie zabije komputer. Jeśli chcemy, aby jak najszybciej przywrócić funkcjonowanie całego domu powinniśmy wiedzieć, jak postępować w takich sytuacjach.

Powody awarii

Jakie mogą być powody takiej awarii prądu? Przyczyn może być bardzo wiele. Zazwyczaj, podczas niesprzyjającej pogody winne są konary drzew, które spadają na przewody zrywając je. Kolejną przyczyną może być także przeciążenie, które spowodowane jest podłączeniem na raz zbyt dużej ilości urządzeń do prądu.  Jeśli przerwa w dostawie prądu, wystąpi w mieszkaniu to musimy o tym fakcie poinformować osobę za takie rzeczy odpowiedzialną, czyli administratora lub kogoś zarządzającego budynkiem. Zajmie się on skontrolowaniem sprawności instalacji działającej wewnątrz. Jeśli taka sytuacja, zdarzy się w domu jednorodzinnym to takimi sprawami jak brak energii elektrycznej, musi zająć się właściciel. W pierwszej kolejności, należy sprawdzić bezpieczniki, nie zapomina jednak o środkach bezpieczeństwa, ponieważ to, że nie ma prądu wcale nie musi oznaczać, że nas nie porazi w innym miejscu. Dlatego też, staraj się nie dotykać metalowych części, aby nie doprowadzić do wypadku.

Bezpieczne sprawdzanie bezpieczników

Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, w jakim położeniu znajdują się bezpieczniki. Jeśli ich pozycja uległa zmianie oznacza to, że prąd jest wyłączony. Kiedy tylko z powrotem przesuniemy przycisk w odpowiedni kierunku, prąd się włączy. Dotyczy to jednak tych automatycznych lub modułowych.

W przypadku bezpieczników topikowych, aby skontrolować czy jest włączona instalacja elektryczna musimy neonówka dotknąć metalowego kapturka. Awaria zostanie usunięta, jeśli tylko wymienisz bezpiecznik na nowy.

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria