Ochrona domowego sprzętu przed wyładowaniami atmosferycznymi

Każdy z nas wiele razy miał do czynienia z burzą. Wiemy także jak to wygląda, kiedy jesteśmy na dworze, narażenia na wypadek i porażenie. Burze z piorunami zdarzają się w naszym klimacie tylko w porze letniej. Są jednak bardzo niebezpieczne nie tylko dla nas, ale także dla naszych domów. Chodzi tu nie tylko o bezpośrednie uderzenie, ale także o sytuacje, kiedy mieszkamy obok lasu, a uszkodzone zostanie drzewo, które zawali się na nas dom. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ jeśli będzie ono stare i duże to może zniszczyć nam dach oraz powybijać okna konarami.

W przypadku, kiedy piorun bezpośrednio uderzy w nasz dom, niszczy naszą instalację elektryczną oraz wszelkie sprzęty, które są do niej podpięte. Jeśli do prądu będzie wtedy podłączony telewizor czy komputer lub telefon, wszystkie te urządzenia zostaną przepalone. Dlatego też, aby nie tracić cennych sprzętów elektronicznych powinniśmy je odpowiednio zabezpieczać. Najprostszym sposobem jest odłączanie ich od źródła prądu. Jeśli więc zobaczymy, że nadchodzi burza, to wszystko odłączamy od prądu. Najważniejszą sprawą są tu oczywiście telewizory oraz komputery, ponieważ są one najdroższe. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, postarajmy się również nie zapomnieć o odłączeniu wszystkiego od prądu. Dzięki temu, poniesiemy znacznie niższe straty.

Instalacje odgromowe

Jest to jedno z najbardziej znanych rozwiązań chroniących dom oraz całą instalację przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jest ona szczególnie niezbędna dl tych domów, które są bardzo łatwe do spalenia jak drewniane oraz jeśli istnieje duże ryzyko zagrożenia piorunowego, które wynika ze wskaźnika. Wskaźnik te, to inaczej obliczenia, które musimy wziąć pod uwagę w przypadku rozmiarów, konstrukcji oraz lokalizacji naszego budynku. Jednak bez względu na położenie orz inne aspekty naszego domu, powinniśmy na swoim budynku montować takie zabezpieczenia. Dzięki temu, nie grozi nam pożar w przypadku, kiedy uderzy piorun w nasz dom, a także będzie odpowiedzialny za ochronę naszej instalacji elektrycznej.

Zabezpieczenia sprzętów elektronicznych

Nawet, jeśli nasz dom piorunochron posiada, to może się okazać, że wrażliwsze sprzęty i tak odczują działanie pioruna podczas jego uderzenia. Mimo iż szanse na to nie są zbyt wielkie to lepiej zapobiegać, ponieważ błyskawice maja potężną moc. Najprostszym sposobem na ochronę takiego sprzętu są listwy przeciwprzepięciowe. Działa ona na bardzo prostej zasadzie. Kiesy piorun uderza, listwa tak normalizuje jego napięcie, że staj się całkowicie dla urządzeń bezpieczne. 

 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria