Szukasz projektu nowoczesnego domu? Oto kilka interesujących propozycji

Choć w Polsce nadal nie brakuje miłośników domów jednorodzinnych o charakterze dworkowym, coraz częściej zdarzają się klienci, którzy szukają projektów nowoczesnych, o prostej formie. Jak twierdzą architekci z biura KB Projekt takich osób jest coraz więcej.

Jak wygląda styl nowoczesny w budownictwie?
Styl nowoczesny w budownictwie wbrew nazwie nie jest wynalazkiem ostatnich lat. Jego korzeni należy szukać w modernistycznych projektach z początków dwudziestego wieku i rozwijanych aż do drugiej połowy tego stulecia. Nowoczesne budownictwo miałoby być przede wszystkim funkcjonalne i stanowić odejście od wcześniejszych stylizacji historycznych i nadmiernego zdobnictwa. Celem modernistycznej architektury było wykreowanie domów, w których będzie się mieszkać dobrze i wygodnie. Nie oznacza to rzecz jasna całkowitego odejścia od funkcji estetycznych – modernistyczna estetyka ze swoją prostota formy wykreowała niejedną ikonę architektury, choćby domy na warszawskim Żoliborzu. Tak rozumiana nowoczesność sprawdza się do dziś i inspiruje architektów, dlatego także w portfolio biura architektonicznego KB Projekt znajdziemy przykłady projektów utrzymanych w takiej stylistyce.

Czym się charakteryzują? Typowe dla projektów nowoczesnych są płaskie dachy i proste, geometryczne bryły. Często domy wyglądają, jak zbudowane z kilku przenikających się prostopadłościanów. Uwagę zwracają też przeszklenia – duże tafle okien to bardzo charakterystyczna cecha stylu nowoczesnego w budownictwie. Silny jest też nurt wpisywania domu w otaczający go krajobraz, stąd różnego typu rozwiązania, które sprawiają, że wnętrze i przestrzeń zewnętrzna przenikają się. Może to być na przykład porośnięty roślinnością dach i niektóre ściany, albo przeszklony salon, z którego wychodzi się na płaską werandę płynnie przechodzącą w ogród.

Nowoczesność to jednak nie tylko wygląd, ale też zastosowane technologie. Wśród projektów nowoczesnych domów znajdziemy wiele propozycji energooszczędnych, czy wręcz budownictwa pasywnego. Dzięki temu nowoczesne domy są niedrogie w eksploatacji oraz przyjazne dla środowiska. To ważne, bo nurt ekologiczny w architekturze jest coraz silniej widoczny.

Projekty nowoczesnych domów – propozycje KB Projekt
Projekt domu BŁAWATKÓW to typowy przykład nowoczesnego projektu o geometrycznej bryle. Jest to spory dom piętrowy o powierzchni przekraczającej dwieście metrów kwadratowych. W bryle budynku znajduje się też garaż dwustanowiskowy, więc jest to dom idealny dla większej rodziny, może być też wykorzystywany dla celów mieszkalnych jednocześnie biurowych. Na dachu garażu znajduje się duży, przeszklony taras, który jest idealną strefą wypoczynku. Z drugiej strony domu znajduje się drugi taras o nieco mniejszej powierzchni. Czterospadowy dach ma niski kąt nachylenia, dzięki czemu dom nie traci lekkości. Elementem nawiązującym do stylistyki modernistycznej są okrągłe okna, tak zwane okrętowe.

W środku mamy do czynienia z przestronnymi i funkcjonalnie zaprojektowanymi przestrzeniami. Na parterze znajduje się część dzienna z otwartą przestrzenią łączącą salon, kuchnię i jadalnię. W odrębnym pokoju na tym poziomie możemy umieścić sypialnię gościnną lub gabinet albo bawialnię dla dzieci. Na piętrze część prywatna z trzema sypialniami – największa z nich posiada prywatną łazienkę. Znajdują się tutaj też garderoby, co ułatwia uporządkowanie przestrzeni i wygodne przechowywanie bez konieczności zagracania wnętrz nadmierną liczbą mebli.

Projekt domu Oliwnik zachwyci każdego, kto ceni nowoczesność i naturalność. To prosty, parterowy dom o niebanalnym wyglądzie, który gwarantują kolorowe elementy elewacji. W zależności od upodobań można zdecydować się na bardziej wyrazistą kolorystykę lub pozostać przy barwach natury, które pięknie wpiszą się w otoczenie. Ogromną zaletą jest płaski dach, który umożliwia instalację paneli słonecznych dzięki czemu możemy znacząco obniżyć koszty eksploatacji domu. Strefy wypoczynku tworzą dwa tarasy po dwóch stronach domu – od strony wejścia oraz od ogrodu. W projekcie uwzględniono też wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
 

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria