Śnieg na osiedlu - kto odpwiada za odśnieżanie

Gdy zaczyna się sezon zimowy pojawia się również pytanie, kto będzie odpowiedzialny za prowadzenie prac związanych z odśnieżaniem. Jest to ważna sprawa, którą warto się zainteresować.

Odnosi się do tego między innymi ustawodawca, który nakłada na zarządców obowiązki utrzymania nieruchomości w takim stanie, że będzie ona bezpieczna dla mieszkańców i innych osób, które tam się pojawią. Dotyczy to również usuwania śniegu i lodu z nieruchomości, tak by stale była w odpowiedniej jakości. Dach musi być odśnieżany Ważnym obowiązkiem będzie również odśnieżanie dachów, które powinno być realizowane regularnie, tak by nie doszło do uszkodzenia konstrukcji. Takie obowiązki narzuca ustawodawca, który każde usuwać nadmiary śniegu i kontrolować stan techniczny nieruchomości. Odśnieżanie budynku nie kończy się na dachu Odśnieżanie to nie tylko dach i chodnik. Zadaniem zarządców będzie również odśnieżanie elewacji oraz usuwanie lodu z dachu. Kto może odśnieżać dachy? Trzeba również pamiętać o tym, że odśnieżanie dachów może być realizowane jedynie przez osobę, która posiada odpowiednie przygotowanie. Jeśli dach nie posiada zabezpieczeń w postaci odpowiednich ścianek do takiego odśnieżania będzie trzeba posiadać uprawnienia do pracy na wysokości. Osoby takie muszą być przeszkolone oraz posiadać specjalne zabezpieczenia, dzięki którym w czasie prac nie dojdzie do wypadku. Również teren dookoła nieruchomości powinien być wtedy dobrze zabezpieczony, by inni nie ulegli wypadkom. Czysty chodnik to bezpieczny chodnik Ważnym miejscem na terenie nieruchomości jest chodnik o którego stan trzeba również dbać. Zadaniem właściciela będzie usuwanie takich elementów jak śnieg, lód czy błoto pośniegowe. Chodzi o to by nie doszło do przykrych wypadków. Zajmują się tym przepisy prawa, dlatego warto również do nich zajrzeć, by wiedzieć co pozostaje do wykonania w naszej gestii. A jak to wygląda na osiedlach domów jednorodzinnych? W przypadku domów jednorodzinnych właściciel również jest zobowiązany do odśnieżania terenów posesji oraz przyległych do posesji. Do usuwania śniegu z chodnika będzie zobowiązany jeśli to będzie decydować o tym, czy będzie można się po nich bezpiecznie poruszać. Drogi wewnętrzne również pozostają w gestii właściciela, natomiast drogami zewnętrznymi powinny zajmować się włodarze miast i gmin.

W przypadku balkonów do odśnieżania zobowiązany jest mieszkaniec, mimo, że jest to część elewacji Jeśli nie będzie przestrzegać się przepisów i nie będzie prowadzić się prac związanych z odśnieżaniem można narazić się na kontrole ze strony urzędników i kary w postaci grzywny. Sprawa może również trafić do sądu rejonowego. Jeśli dojdzie do wypadku z tego powodu może się okazać niekiedy, że zarządca będzie zobowiązany do wypłaty stosownego odszkodowania osobie, która miała na takim terenie wypadek.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria