Projekty domów dwupokoleniowych

Osoby decydujące się na budowę domu stają przed naprawdę niełatwym zadaniem. Własny dom to marzenie niejednego z nas, a marzenia, jak wiadomo, trzeba realizować. Potrzeby każdej rodziny są inne, dlatego zanim przystąpimy do wyboru i realizacji konkretnego projektu, musimy dokładnie przemyśleć nasze potrzeby. Inny dom spełni wymagania małej, kilkuosobowej rodziny, a inny sprawdzi się w przypadku rodziny wieloosobowej. W polskiej tradycji od wieków przyjęło się zajmowanie jednego domu przez kilka pokoleń. W dawnych czasach w jednym domu mieszkały nawet trzy pokolenia – pradziadkowie, dziadkowie, rodzice i dzieci. Również i dziś rodziny wielopokoleniowe chcą mieszkać wspólnie. Gdy dzieci stają się coraz starsze, naturalnym jest że potrzebują coraz większej prywatności. Dlatego dobrze jest oddzielić część domu zajmowaną przez rodziców od tej przeznaczonej dla dzieci. Podobnie wygląda sprawa w przypadku osób, które chcą opiekować się starszymi rodzicami lub dziadkami. Również i w tym przypadku starsze osoby potrzebują miejsca, w którym czułyby się komfortowo i w którym miałyby spokój. Doskonałym rozwiązaniem może być tutaj dom dwupokoleniowy.

Domy dwupokoleniowe – rozwiązania architektoniczne
Ze względu na to, że w domu dwupokoleniowym najczęściej mieszkają dwie rodziny, podstawową zasadą jest wydzielenie komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni dla każdej z nich. Domy dwupokoleniowe mogłyby właściwie funkcjonować jako dwa odrębne mieszkania, z oddzielnymi kuchniami, łazienkami, strefą dzienną, strefą sypialną i częścią gospodarczą. W niektórych przypadkach w domach dwupokoleniowych znajdują się nawet dwa osobne wejścia, zaś w innych jedyną częścią wspólną bywają klatki schodowe. Ze względu na konieczność rozdzielenia przestrzeni na dwa mieszkania, domy dwupokoleniowe to najczęściej budynki piętrowe, gdzie poszczególne kondygnacje przynależą do danej części rodziny.

Domy dwupokoleniowe – dla kogo?
Jedną z najczęściej wymienianych zalet domów dwupokoleniowych są korzyści ekonomiczne. Oczywistym jest, że budowa jednego domu dla dwóch rodzin będzie kosztować mniej niż wzniesienie dwóch osobnych budynków. Do wybudowania domu dwupokoleniowego potrzebujemy tylko jednej działki – co również stanowi niemałą oszczędność. Możemy liczyć także na niskie koszty eksploatacyjne, ponieważ rachunki są podzielone na dwie rodziny.
Domy dwupokoleniowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które myślą praktycznie. Taki dom to inwestycja długoterminowa, dlatego decydują się na nią osoby, które chciałyby w przyszłości wziąć pod opiekę swoich rodziców – nawet jeżeli w danym momencie rodziny mieszkają osobno. Mieszkanie na osobnej kondygnacji to również doskonała opcja dla młodszego pokolenia wraz z małżonkami. Istnieją również inne scenariusze, na przykład wspólne zamieszkanie rodzeństwa czy bliskich przyjaciół wraz z małżonkami. Domy dwupokoleniowe świetnie nadają się także pod wynajem. Dlatego jeśli chcielibyśmy mieszkać w jednej części domu, a drugą wynajmować turystom, domy dwupokoleniowe sprawdzą się w tym idealnie.

Projekty domów dwupokoleniowych
W ofertach najlepszych pracowni architektonicznych znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji gotowych projektów domów dwupokoleniowych. Projektanci zadbają o każdy szczegół, aby dom odpowiadał potrzebom dużej rodziny. Domy dwupokoleniowe mogą mieć zarówno konstrukcję piętrową, jak i składać się z przylegających do siebie lustrzanych segmentów. Estetyka elewacji jest spójna, dzięki czemu poszczególne segmenty idealnie się z sobą komponują.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria