Łóżeczko w dziecięcym pokoju – mebel niezbędny

Najczęściej właśnie od zakupu łóżeczka rodzice rozpoczynają kompletowanie dziecięcej wyprawki. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to podstawowy mebel, noworodek w pierwszym roku życia spędzi tam zdecydowaną większość czasu. Planując zakup łóżeczka i wybierając z szerokiej oferty dostępnych modeli, musimy jednak pamiętać, że mebel będzie służył malcowi nie tylko do grzecznego snu.

 

Bezpieczny sen i odpoczynek

Główna funkcja dziecięcych łóżeczek związana jest z odpoczynkiem malucha, który spędza w ten sposób większą część doby. Żeby zapewnić noworodkowi jak najlepsze warunki, niezbędny jest wybór dobrego materaca. Rzadko zdarza się, by był on już częścią kupowanego kompletu, dlatego rodzice stają przed kolejną trudną decyzją, bo dostępnych na rynku rodzajów materacy jest co najmniej kilka. Do najczęściej wybieranych należą materace piankowe, lateksowe, kokosowe, sprężynowe. Coraz popularniejsze stają się również te wykonane z łuski gryczanej. Reklamowane są jako naturalne, cechuje je przewiewność, nie uczulają malucha i nie wchłaniają potu. Podkreślana jest również elastyczność materiału, dzięki której materac jest bezpieczny dla kręgosłupa dziecka.

Dbając o bezpieczeństwo noworodka należy zwrócić uwagę także na sposób wykonania szczebelków łóżeczka i możliwość regulacji poziomu dna. Szczebelki muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie, zaleca się, by rozstaw nie był większy niż 6 cm. Regulacja będzie ułatwieniem dla rodziców noworodka, który będą mogli podnieść dno łóżeczka i mieć wygodniejszy dostęp do dziecka. Ma ona również znaczenie dla bezpieczeństwa nieco starszego dziecka, dla którego warto zmienić ustawienie na niższe.

 

Przestrzeń małego odkrywcy

Dzieci rosną bardzo szybko i noworodek niebawem zmieni się w ciekawego świata malucha, nieco inne będą wówczas jego potrzeby. Warto, by łóżeczko służyło również na tym etapie rozwoju, dlatego tak ważne jest solidne wykonanie ram łóżeczka oraz stelaża pod materac. Należy liczyć się z tym, że dziecko będzie skakać, mocować się ze szczebelkami i bawić, a tylko stabilność konstrukcji może zapewnić mu bezpieczeństwo podczas każdej z tych aktywności. Nie mniej ważne jest staranne wykończenie wszystkich elementów – drewniana rama, która nie jest dokładnie wyszlifowana, może stać się powodem bolesnych ran i otarć. Śrubki i elementy spajające poszczególne części powinny być zabezpieczone w taki sposób, by malec nie mógł ich samodzielnie zdemontować – zagrozi to nie tylko całej konstrukcji, ale drobne przedmioty mogą zostać połknięte przez dziecko, dlatego najlepiej by znalazły się całkowicie poza jego zasięgiem.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria