Dom jednorodzinny – o czym trzeba pamiętać, gdy planujemy budowę?

Budowa domu jednorodzinnego to dla wielu Polaków jedno z ważniejszych marzeń oraz symbol sukcesu życiowego. Niewątpliwie mieszkanie w domu jednorodzinnym to komfort nieporównywalny z tym, jaki oferują mieszkania w blokach, a nawet w eleganckich apartamentowcach. Szczególnie dla rodzin z dziećmi dom oraz prywatna przestrzeń wokół niego są bardzo istotne i pozwalają na wygodne życie. Jednak, aby naprawdę cieszyć się własnym domem trzeba dobrze wybrać projekt, tak by był on dopasowany do naszych potrzeb, o czym trzeba pamiętać? Oto co radzą eksperci z biura architektonicznego KB Projekt.

Planując budowę domu jednorodzinnego przede wszystkim musimy określić nasze potrzeby, czyli liczbę domowników, czy będzie się ona zmieniała w przyszłości (to oznacza, że przyda się dom, w którym możemy zmieniać układ wnętrza), czy wśród nich jest ktoś o specjalnych potrzebach, na przykład osoba starsza. To pomoże nam podjąć decyzję odnośnie do powierzchni oraz liczby pomieszczeń. Bardzo istotna jest decyzja o liczbie poziomów – zarówno dom parterowy jak i piętrowy mają swoje zalety i wady, które należy rozważyć, najlepiej korzystając ze wsparcia architekta. Dobrym pomysłem może być także użytkowe poddasza, które stwarza duże możliwości aranżacyjne. Nie mniej istotna jest estetyka, dlatego musimy przynajmniej wstępnie określić charakter architektury, jaka nam się podoba. Czy szukamy czegoś tradycyjnego, preferujemy styl dworkowy, a może cenimy proste, modernistyczne bryły inspirowane geometrią? W dobrych biurach architektonicznych takich jak KB Projekt znajdziemy projekty domów jednorodzinnych utrzymanych w bardzo różnej stylistyce, więc na pewno będzie w czym wybierać i miłośnicy każdego stylu znajdą coś dla siebie. Ważne, by wybierając rodzaj architektury przyjrzeć się otoczeniu. Dom powinien być estetyczny nie tylko sam w sobie, ale też jako elementem całego układu urbanistyczno – krajobrazowego.

Kolejna ważna decyzja to: kupić gotowy projekt, czy zamówić indywidualny w biurze architektonicznym. Kupując gotowy projekt domu jednorodzinnego mamy zwykle możliwość wprowadzenia różnego typu modyfikacji – niektóre są w cenie, inne wymagają dopłaty. Warto jednak pamiętać, że każdy projekt jest pewną całością, jeśli zmienimy poszczególne parametry, dom może stracić na funkcjonalności i estetyce. Dlatego zamiast kupować „prawie dobry” projekt domu jednorodzinnego i wprowadzać w nim poprawki, lepiej jest poszukać czegoś, co lepiej będzie pasowało do naszych wymagań lub zamówić projekt robiony od podstaw.

Ciekawe projekty domów jednorodzinnych
W portfolio biura architektonicznego KB Projekt znajdziemy wiele interesujących projektów domów jednorodzinnych. Różnią się one zarówno pod względem stylistyki, jak i powierzchni. Które zasługują na szczególną uwagę? Na pewno wyróżnia się projekt Hemaria – to parterowy dom o powierzchni zaledwie 45 metrów kwadratowych, idealny do niewielkiej i wąskiej działki. Jest on zaplanowany tak, że może pełnić funkcję zarówno domku rekreacyjnego jak i stałego miejsca zamieszkania, idealnie wpisuje się w popularny na świecie ruch mikro domków silnie powiązany z trendami minimalistycznymi. W środku w proponowanym przez architekta układzie znajdziemy salon z aneksem kuchennym i częścią jadalnianą oraz dwie niewielkie sypialnie – jedną z nich śmiało możemy zaaranżować jako gabinet. Możliwe jest też stworzenie w środku otwartej przestrzeni – to interesujący pomysł dla singla. Dużym atutem tego projektu są też niewielkie koszty budowy oraz eksploatacji.

Na uwagę zasługuje także projekt Weigela 2. To dom bardzo nowoczesny, o lekkiej i geometrycznej konstrukcji oraz płaskim dachu. Znakomicie pasuje do bardzo różnych typów krajobrazu. Powierzchnia niespełna sto metrów kwadratowych jest optymalna dla rodziny lub dla party, która ceni większa przestrzeń. Charakterystycznym elementem jest taras/weranda z lekkim dachem – idealna strefa relaksu przed domem. Wyjście na taras jest z przestronnego salonu, co pozwala płynnie połączyć wnętrze domu z jego najbliższym otoczeniem. Duże przeszklenia dodają temu projektowi lekkości i sprawiają, że wnętrze jest dobrze doświetlone.

 

Kliknij tutaj, jeśli poszukujesz wyrobów ze stali nierdzewnej najwyższej jakości!

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria