Kołyska czy łóżeczko? Trudne wybory rodziców

Komfortowy i bezpieczny sen to dla małego dziecka podstawa. Decyduje o jego zdrowiu i prawidłowym rozwoju, podczas snu wydziela się bowiem hormon wzrostu i rozwija się system nerwowy. Dlatego tak wielu rodziców z wielką troską i skrupulatnością podchodzi do zakupu dziecięcego łóżeczka i związanych z nim akcesoriów. Aby skompletować tę część dziecięcej wyprawki warto jednak wcześniej dokonać kilku wyborów, dzięki którym łatwiej będzie odnaleźć się w sklepie pełnym atrakcyjnych okazji i przyciągających wzrok drobiazgów.

 

Jaki rodzaj łóżeczka wybrać?

Do wyboru mamy przede wszystkim dwie możliwości – kołyskę lub standardowe łóżeczko. Obie możliwości mają swoje plusy i minusy, ale mogą stanowić komfortowe i bezpieczne dla dziecka rozwiązanie. Dużo zależy od możliwości finansowych i indywidualnego pomysłu na aranżację przestrzeni stworzonej z myślą o maluchu.

Kołyski z pewnością okażą się meblami bardzo funkcjonalnymi – szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy często będzie konieczne uspokajanie płaczącego malucha. Łagodne ruchy na pewno pomogą dziecku zasnąć i ta funkcja związana z kołyską będzie na pewno najbardziej doceniana przez rodziców. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że kołyska to rozwiązanie dobre tylko do pewnego momentu – jej z reguły niewielkie wymiary pozwolą dziecku czuć się przytulnie, ale szybko pojawi się potrzeba wymiany mebla na inny. Gdy dziecko będzie podejmowało pierwsze próby samodzielnego siadania, kołyska będzie już niewskazana.

Jeśli zatem szukamy rozwiązania, które posłuży nam dłużej i nie będzie pociągało za sobą dodatkowych kosztów, to warto zastanowić się nad klasycznym łóżeczkiem. Na pewno będzie ono dłużej służyło niemowlakowi i rodzicom, a nawet po niewielkich modyfikacjach może stać się meblem dla starszego dziecka i spełniać w pokoju funkcję niewielkiego tapczanu. Inne ciekawe rozwiązanie to połączenie w jednym funkcji obu dziecięcych mebli. Producenci coraz częściej proponują model dwa w jednym, czyli łóżko na biegunach.

 

Ważne dodatki

Niezależnie od wybranego rodzaju łóżeczka i jego szczegółowych parametrów, listę pierwszych zakupów trzeba poszerzyć o niezbędna akcesoria. Podstawą jest oczywiście dopasowany do łóżka materac. Warto zdecydować się na sprawdzoną i godną zaufania firmę, oferującą produkty wysokiej jakości, bo przede wszystkim od materaca zależy komfort dziecka.

Przydatnym dodatkiem, wpływającym przede wszystkim na wygodę rodziców, jest nadstawka nad łóżko. Będzie z pewnością przydatna przy wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych oraz podczas przewijania malucha. Przeznaczona jest dla dzieci do dwunastego miesiąca życia i na pewno docenią ją rodzice, który nie dysponują dużą ilością miejsca w dziecięcym pokoju.

Baldachimy i moskitiery, mogące zawisnąć nad łóżeczkiem, to w dużej mierze kwestia estetyki, ale w lecie mogą okazać się przydatne, ochraniając dziecko od owadów.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria