Jak wybrać łóżeczko dla dziecka

 

Wyposażenie dziecięcego pokoju to ważne zadanie stojące przed młodymi rodzicami. Podstawowym meblem, który musi znaleźć się w pokoju malucha, jest wygodne i funkcjonalne łóżko. Na jego wybór powinny wpływać różne czynniki i ta decyzja musi zostać dobrze przemyślana, bo odpowiednio dobrane do potrzeb łóżeczko posłuży przez wiele lat.

 

Co oferują nam sklepy?

Asortyment jest szeroki, co niezdecydowanym rodzicom może utrudnić zadanie. Dostępne modele posiadają wiele opcji, które dobrze jest indywidualnie dobrać, w zależności od potrzeb. Jeśli w dziecięcym pokoju brakuje nam miejsca na przechowywanie drobiazgów, dobrym rozwiązaniem może okazać się łóżko wyposażone w wysuwane szuflady. Inne możliwości dają opuszczane boki lub wyjmowane szczebelki, dzięki temu będziemy mogli nieco zmodyfikować wygląd i funkcje łóżeczka, gdy maluch nieco podrośnie. Bieguny, dzięki którym mebel zachowuje się jak kołyska, lub nakładki dla ząbkujących dzieci, to kolejne ciekawe rozwiązania, które oferują nam producenci.

Nie da się ukryć, że dla wielu rodziców jednym z ważniejszych czynników decydujących o wyborze łóżeczka, jest jego cena. Dobrej jakości mebel to znaczący wydatek, dlatego decydując się na konkretny model, warto pomyśleć przede wszystkim o jego funkcjonalności i o tym, jak długo będzie on służył naszemu dziecku.

 

Rozmiar

Wiele zależy od wielkości pomieszczenia, w którym znajdzie się łóżeczko, oraz innych mebli znajdujących się w pokoju. Najczęściej spotykane wymiary to 120x60 cm lub nieco większe - 140x70 cm. Jeśli planujemy częste zmiany w dziecięcym pokoju i urozmaicanie jego wystroju wraz z rozwojem potrzeb malucha, możemy wybrać mniejszy i prostszy model. Większe łóżeczka znakomicie sprawdzą się natomiast w przypadku, gdy są przewidziane jako zakup na wiele lat – po wprowadzeniu małej modyfikacji mogą one służyć jako niewielkie tapczany.

 

Bezpieczeństwo

To jeden z najważniejszych czynników, który powinien decydować o wyborze konkretnego modelu. Dziecięce łóżeczko powinno być stabilne i starannie wykonane, aby zapewnić bezpieczeństwo nawet podczas gwałtownych ruchów czy zabawy. Warto zwrócić uwagę na detale, takie jak starannie wyszlifowanie lub niedostępne dla dziecka śrubki scalające konstrukcję.

Na bezpieczeństwo malucha wpływa też rozmieszczenie i wytrzymałość szczebelków. Odległość między nimi musi być starannie przemyślana przez producenta. Muszą być ustawione na tyle blisko, żeby uniemożliwić dziecku włożenia pomiędzy nie główki, a jednocześnie zbyt ścisły układ może skutkować utknięciem między szczebelkami rączki czy nóżki. W przypadku łóżeczek dających możliwość wymontowywania listewek należy zwrócić uwagę, czy nie jest to zbyt łatwe i nie zachęci malucha do niebezpiecznych zabaw.

 

Wygoda

Dla dziecka komfort będzie związany przede wszystkim z wyborem materaca, który najczęściej należy dokupić osobno. Wybór jest szeroki i obejmuje między innymi materace piankowe, kokosowe i sprężynowe. Najczęściej polecane są te elastyczne, ale o średniej twardości.

Dla rodziców o wygodzie korzystania z łóżeczka będzie przesądzała możliwość jego regulacji. Najczęściej są to trzy poziomy, dzięki którym można dostosować wysokość dna łóżeczka do zmieniających się potrzeb. Częste pochylanie się nad maluchem będzie łatwiejsze, gdy znajdzie się on nieco wyżej. Wraz z rozwojem dziecka i umiejętnościami siadania, a potem wstawania i raczkowania, można obniżyć dno łóżeczka, co zwiększy bezpieczeństwo.

O serwisie

Wskazówki dotyczące montażu instalacji elektrycznych  w domach, ale i w budynkach użytku publicznego takich jak szkoły czy szpitale. 

Kontakt

ul. Kopernika 28, Kraków

802 658 412

kontakt@kongres-sep.pl

Galeria